Inhaltsverzeichnis

1

Joseph Mohr, Kristnaska kanto; Joseph Mohr, Weihnachtslied  2/??
Joseph Mohr,  Joseph Mohr,
Kristnaska kanto  Weihnachtslied

tradukita de N. N. 04

1. Paca nokt’, sankta nokt’! Mutas nun eĉ la vent’. Jen maldormas nur amplena par’; ĉarma knabo kun bukla harar’. Dormu plu en silent’! Dormu plu en silent’!

1. Stille Nacht, heilige Nacht! Alles schläft, einsam wacht nur das traute, hochheilige Paar. Holder Knabe im lockigen Haar, schlaf in himmlischer Ruh, schlaf in himmlischer Ruh!

2. Paca nokt’, sankta nokt’! Tra l’ aer’ vibras kant’. Al paŝtistoj proklamas anĝel’: Li kondukos vin al la ĉiel’, Li, de l’ mondo Savant’, Li, de l’ mondo Savant’.

2. Stille Nacht, heilige Nacht! Hirten erst kundgemacht. Durch der Engel Halleluja tönt es laut von fern und nah: Christ, der Retter ist da, Christ, der Retter ist da!

3. Paca nokt’, sankta nokt’! En la mond’ Fil’ de Di’! Am’ radias al ni el ĉi kor’. Por elsavo nun sonas la hor’: Krist’ naskiĝis por ni! Krist’ naskiĝis por ni!

3. Stille Nacht, heilige Nacht! Gottes Sohn, o wie lacht Lieb’ aus deinem göttlichen Mund, da schlägt uns die rettende Stund’, Christ, in deiner Geburt! Christ, in deiner Geburt!

…  …

Joseph Mohr, Kristnaska kanto; Joseph Mohr, Weihnachtslied  3/??

Traduko de la Germana poemo “Weihnachtslied” de Joseph Mohr (∗1792 – †1848) en Esperanton de N. N. 04.

Arg-136-270 (2012-07-26 15:23:29)

Tiu ĉi traduko de la konata germanalingva kristnaska kanto konsistas nur el la unua, sesa kaj dua strofoj (en tiu ĉi vico) de la origina sesstrofa teksto de la kanto. Vidu en http: // www. stillenacht. info/ de/ stillenacht/ d_noten. htm . Estas la tri strofoj, kiuj estas konataj kaj kutime kantataj. La Esperantigo de ĉiuj ses strofoj troviĝas en tiu ĉi poem-kolekto Argiop. bl0rg. net sub la poem-titolo “Stille Nacht”.

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Joseph Mohr (∗1792 – †1848), publikigita 1818.

Arg-136-269 (2004-01-25 14:58:16)

Diese Fassung des bekannten deutschen Weihnachtsliedes entspricht dem in deutschsprachigen evangelischen Gesangbüchern gewöhnlich abgedruckten Text der ersten, sechsten und zweiten Strophe der ursprünglich sechsstrophigen Urfassung. Siehe http: // www. stillenacht. info/ de/ stillenacht/ d_noten. htm

http://www.poezio.net/version?poem-id=136&version-id=270,269