1/3

Jean de La Fontaine, Jean de La Fontaine, Jean de La Fontaine, Jean de La Fontaine,

La Cigale et la Fourmi Cikado kaj formiko Die Grille und die kleine Ameise

La cikad’ kaj la formik’

tradukita de Antoni Grabowski tradukita de Rolf Mayr tradukita de Manfredo Ratislavo

…  …  …  …

2/3

La cigale, ayant chanté Tout l’été, Se trouva fort

dépourvue Quand la bise fut ve-

nue. Pas un seul petit mor-

ceau De mouche ou de ver-

misseau Elle alla crier famine Chez la fourmi sa voisi-

ne, La priant de lui prêter Quelque grain pour

subsister Jusqu’à la saison nou-

velle �Je vous paierai, lui

dit-elle, Avant l’oût, foi

d’animal, Intérêt et principal .� La fourmi n’est pas

prêteuse ; C’est là son moindre

défaut �Que faisiez-vous au

temps chaud? Dit-elle à cette emprun-

teuse. Nuit et jour à tout ven-

ant Je chantais, ne vous

déplaise.

- Vous chantiez? j’en suis fort aise.

Eh bien : dansez maintenant.� Kantis dum somer’

sen fin’ Cikadin’. Kiam frosta vento

blovis Sen provizo ŝin ek-

trovis, Sen malgranda eĉ

pecet’ Da muŝeto aŭ ver-

met’; La malsato pelis ŝin Al najbara formi-

kin’. Kaj ŝi petis kun in-

sisto: “Donu grajnojn por

ekzisto Ĝis la nova jar-

sezon’. Mi vin pagos, laŭ

ordon’, En Aŭgust’, pro best-honor’, La procenton kun valor’.” Ke ne pekas formi-

kino Per pruntemo, estas

vere; “Kion faris vi some-

re?” Diris ŝi al pruntuli-

no. –“Tage, nokte al venantoj, Ne mallaŭdu – kantis mi.”

–“Kantis? – gaja jen

meti’! Nun ekdancu post la kantoj!”

Die Grille trällerte und

sang den ganzen lieben Sommer

lang und fand sich plötzlich sehr

beklommen, als der Nordwind war ge-

kommen: im Haus war nicht ein

Bröselein, Regenwurm und Fliegen-

bein. Hunger schreiend lief sie

hin zur Ameis’, ihrer Nachba-

rin, mit der Bitte, ihr zu geben etwas Korn zum Weiterle-

ben nur bis nächstes Jahr: “Ich werd’ Euch zahlen”,

sprach sie gar, “noch vor Verfall, mein

Grillenwort, Hauptstock, Zinsen und so

fort.” Die Ameis’ aber leiht nicht

gern: sie krankt ein wenig an

Knausrigkeit: “Was triebt ihr denn zur

Sommerzeit?” fragt sie die Borgerin von

fern. “Da war ich Tag und Nacht

besetzt, ich sang und hatte viel Ap-

plaus.” “Gesungen habt Ihr? Ei der

Daus, wohlan, so tanzet jetzt!”

Sonis dum somer’ kantad’ De cikad’. Kiam venis la jarfin’ Sen proviz’ ĝi trovis

sin; Ĉar ne estis ie de Muŝ’ aŭ verm’ pecet’, pro ve’ Kaj malsat’ ĝi tur-

nis sin Al Formik’, la naj-

barin’, Ŝin petante pri pa-

ner’; Ĉar grandegis la

mizer’. “Ĝis la nova kant-

sezon’ Iĝos ja de mi re-

don’,” Ĵuris ĝi, “kaj pagos

mi Interezon ĝis Ju-

ni’!” La formiko, kiu vere Ne pruntdonon ŝatis tre, Diris: “Mi ĝin donos

ne! Kion faris vi some-

re?” - “La pasantojn per

muzik’ Mi ĝojigis ĝis aŭtun’.” “Mi tre ĝojas, dancu

nun!” Diris tiam la for-

mik’.

…  …  …  …

3/3

Verkinto de tiu ĉi Franca poemo estas Jean de La Fontaine (∗1621-07.08 – †1695-04.12).

Arg-549-1103 (2010-08-07 13:53:59)

Mi, Manfred Retzlaff, kopiis tiun ĉi tekston el http: // www. lafontaine. net/ lesFables/ afficheFable. php? id= 1 .

Traduko de la Franca poemo “La Cigale et la Fourmi” de Jean de La Fontaine (∗1621-07.08 – †1695-04.12) en Esperanton de Antoni Grabowski (∗1857-06-11 – †1921-07-04).

Arg-549-1108 (2014-03-16 17:39:47)

Mi, Manfred Retzlaff, trovis tiun ĉi tradukon en http: // www. babelmatrix. org/ works/ fr La_ Fontaine,_Jean_ de/ La_cigale_ et_la_fourmi/ eo/ 5026-Cikado_kaj_ formiko . Ĝi troviĝas ankaŭ en la retejo de la usona esperantisto Don Harlow http: // donh. best. vwh. net . Pri la tradukinto vidu la vikipedion retejon http: // eo. wikipedia. org/ wiki/ Antoni_ Grabowski . Vidu ankaŭ: http: // eo. wikisource. org/ wiki/ Cikado_ kaj_formiko .

Traduko de la Franca poemo “La Cigale et la Fourmi” de Jean de La Fontaine (∗1621-07.08 – †1695-04.12) en la Germanan de Rolf Mayr.

Arg-549-1106 (2010-07-18 07:14:10)

Diese Übersetzung fand ich, Manfred Retzlaff, abgedruckt in der Kirchenzeitung “Kirchen und Leben” des Bistums Münster, in der Ausgabe vom 16 Mai 1999, auf Seite 10. Abgedruckt ist diese Übertragung auch in dem von Prof. Dr. Reinhard Dithmar herausgegebenen dtv-Band “Fabeln, Parabeln und Gleichnisse”, auf Seite 146, sowie in dem ebenfalls von Prof. Dr. Reinhard Dithmar herausgegebenen Buch “Fabeln von Aesop bis Arntzen”, das 2009 im Verlag “Ludwigsfelder Verlagshaus” erschienen ist.

Traduko de la Franca poemo “La Cigale et la Fourmi” de Jean de La Fontaine (∗1621-07.08 – †1695-04.12) en Esperanton de Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04) en 1983.

Arg-549-1105 (2010-07-09 23:08:07)