1/2

Jean de La Fontaine,  Jean de La Fontaine,  Jean de La Fontaine,  Jean de La Fontaine,

La Cigale et la Fourmi La cikad’ kaj la formik’ The Cricket and the Ant

Cikado kaj formiko

tradukita de Manfredo Ratislavo tradukita de Donald P. Webb

tradukita de Antoni Grabowski

La cigale, ayant chanté Tout l’été, Se trouva fort dépourvue Quand la bise fut venue. Pas un seul petit morceau De mouche ou de vermisseau Elle alla crier famine Chez la fourmi sa voisine, La priant de lui prêter Quelque grain pour subsister Jusqu’à la saison nouvelle �Je vous paierai, lui dit-elle, Avant l’oût, foi d’animal, Intérêt et principal .� La fourmi n’est pas prêteuse ; C’est là son moindre défaut �Que faisiez-vous au temps chaud? Dit-elle à cette emprunteuse. Nuit et jour à tout venant Je chantais, ne vous déplaise.

- Vous chantiez? j’en suis fort aise. Eh bien : dansez maintenant.� Sonis dum somer’ kantad’ De cikad’. Kiam venis la jarfin’ Sen proviz’ ĝi trovis sin; Ĉar ne estis ie de Muŝ’ aŭ verm’ pecet’, pro ve’ Kaj malsat’ ĝi turnis sin Al Formik’, la najbarin’, Ŝin petante pri paner’; Ĉar grandegis la mizer’. “Ĝis la nova kant-sezon’ Iĝos ja de mi redon’,” Ĵuris ĝi, “kaj pagos mi Interezon ĝis Juni’!” La formiko, kiu vere Ne pruntdonon ŝatis tre, Diris: “Mi ĝin donos ne! Kion faris vi somere?” - “La pasantojn per muzik’ Mi ĝojigis ĝis aŭtun’.” “Mi tre ĝojas, dancu nun!” Diris tiam la formik’.

The cricket had sung her song all summer long but found her victuals too few when the north wind blew. Nowhere could she espy a single morsel of worm or fly. Her neighbor, the ant, might, she thought, help her in her plight, and she begged her for a little grain till summer would come back again. “By next August I’ll repay both Interest and principal; animal’s oath.” Now, the ant may have a fault or two But lending is not something she will do. She asked what the cricket did in summer. “By night and day, to any comer I sang whenever I had the chance.” “You sang, did you? That’s nice. Now dance.”

Kantis dum somer’ sen fin’ Cikadin’. Kiam frosta vento blovis Sen provizo ŝin ektrovis, Sen malgranda eĉ pecet’ Da muŝeto aŭ vermet’; La malsato pelis ŝin Al najbara formikin’. Kaj ŝi petis kun insisto: “Donu grajnojn por ekzisto Ĝis la nova jar-sezon’. Mi vin pagos, laŭ ordon’, En Aŭgust’, pro best-honor’, La procenton kun valor’.” Ke ne pekas formikino Per pruntemo, estas vere; “Kion faris vi somere?” Diris ŝi al pruntulino. –“Tage, nokte al venantoj, Ne mallaŭdu – kantis mi.” –“Kantis? – gaja jen meti’! Nun ekdancu post la kantoj!”

…  …  …  …

2/2

Verkinto de tiu ĉi Franca poemo estas Jean de La Fontaine (∗1621-07.08 – †1695-04.12).

Arg-549-1103 (2010-08-07 13:53:59)

Mi,  Manfred  Retzlaff,  kopi-

is tiun ĉi tekston el http: // www. lafontaine. net/ lesFables/ afficheFable. php? id= 1 .

Traduko de la Franca poemo “La Cigale et la Fourmi” de Jean de La Fontaine (∗1621-07.08 – †1695-04.12) en Esperanton de Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04) en 1983.

Arg-549-1105 (2010-07-09 23:08:07)

Traduko de la Franca poemo “La Cigale et la Fourmi” de Jean de La Fontaine (∗1621-07.08 – †1695-04.12) en la Anglan de Donald P. Webb (∗1939).

Arg-549-1111 (2010-08-06 19:10:14)

Mi, Manfred Retzlaff, transprenis tiun ĉi tradukon el la retejo http: // www. bewilderingstories. com/ issue209/ cigale. html . La tradukinto, s-ro Don Webb, permesis tion mi. - I, Manfred Retzlaff, found this translation in the website http: // www. bewilderingstories. com/ issue209/ cigale. html . The author, Mr. Don Webb, gave me the permission.

Traduko de la Franca poemo “La Cigale et la Fourmi” de Jean de La Fontaine (∗1621-07.08 – †1695-04.12) en Esperanton de Antoni Grabowski (∗1857-06-11 – †1921-07-04).

Arg-549-1108 (2014-03-16 17:39:47)

Mi, Manfred Retzlaff, trovis tiun ĉi tradukon en http: // www. babelmatrix. org/ works/ fr La_Fontaine,_Jean_de/ La_ cigale_et_la_fourmi/ eo/ 5026-Cikado_kaj_formiko . Ĝi troviĝas ankaŭ en la retejo de la usona esperantisto Don Harlow http: // donh. best. vwh. net . Pri la tradukinto vidu la vikipedion retejon http: // eo. wikipedia. org/ wiki/ Antoni_Grabowski . Vidu ankaŭ: http: // eo. wikisource. org/ wiki/ Cikado_kaj_formiko .

http://www.poezio.net/version?poem-id=549&version-id=1103,1105,1111,1108