1/2

Jean de La Fontaine,  Jean de La Fontaine,  Jean de La Fontaine,  Jean de La Fontaine,

The Cricket and the Ant Cikado kaj formiko La cikad’ kaj la formik’

Die Grille und die Ameise

tradukita de Donald P. Webb tradukita de Antoni Grabowski tradukita de Manfredo Ratislavo

tradukita de Wilhelm Ernst Dohm

The cricket had sung her song all summer long but found her victuals too few when the north wind blew. Nowhere could she espy a single morsel of worm or fly. Her neighbor, the ant, might, she thought, help her in her plight, and she begged her for a little grain till summer would come back again. “By next August I’ll repay both Interest and principal; animal’s oath.” Now, the ant may have a fault or two But lending is not something she will do. She asked what the cricket did in summer. “By night and day, to any comer I sang whenever I had the chance.” “You sang, did you? That’s nice. Now dance.”

Kantis dum somer’ sen fin’ Cikadin’. Kiam frosta vento blovis Sen provizo ŝin ektrovis, Sen malgranda eĉ pecet’ Da muŝeto aŭ vermet’; La malsato pelis ŝin Al najbara formikin’. Kaj ŝi petis kun insisto: “Donu grajnojn por ekzisto Ĝis la nova jar-sezon’. Mi vin pagos, laŭ ordon’, En Aŭgust’, pro best-honor’, La procenton kun valor’.” Ke ne pekas formikino Per pruntemo, estas vere; “Kion faris vi somere?” Diris ŝi al pruntulino. –“Tage, nokte al venantoj, Ne mallaŭdu – kantis mi.” –“Kantis? – gaja jen meti’! Nun ekdancu post la kantoj!”

Sonis dum somer’ kantad’ De cikad’. Kiam venis la jarfin’ Sen proviz’ ĝi trovis sin; Ĉar ne estis ie de Muŝ’ aŭ verm’ pecet’, pro ve’ Kaj malsat’ ĝi turnis sin Al Formik’, la najbarin’, Ŝin petante pri paner’; Ĉar grandegis la mizer’. “Ĝis la nova kant-sezon’ Iĝos ja de mi redon’,” Ĵuris ĝi, “kaj pagos mi Interezon ĝis Juni’!” La formiko, kiu vere Ne pruntdonon ŝatis tre, Diris: “Mi ĝin donos ne! Kion faris vi somere?” - “La pasantojn per muzik’ Mi ĝojigis ĝis aŭtun’.” “Mi tre ĝojas, dancu nun!” Diris tiam la formik’.

Grillchen, das den Sommer lang

Zirpt’ und sang,

Litt nun, da der Winter droht’, Harte Zeit und bittre Not: Nicht das kleinste Würmchen nur Und von Fliegen keine Spur! Und vor Hunger weinend leise, Schlich’s zur Nachbarin Ameise, Fleht’ sie an in ihrer Not, Ihr zu leihn ein Körnlein Brot, Bis der Sommer wiederkehre. “Glaub’ mir,” sprach’s, “auf Grillenehre, Vor dem Erntemond noch zahl’ Zins ich dir und Kapital.” Emschen, das, wie manche lieben Leute das Verleihen hasst, Fragt die Borgerin: “Was hast Du im Sommer denn getrieben?” - “Tag und Nacht hab’ ich ergötzt Durch mein Singen alle Leut’.” “Durch dein Singen? Sehr erfreut! Weißt du was? Dann tanze jetzt!”

…  …  …  …

2/2

Traduko de la Franca poemo “La Cigale et la Fourmi” de Jean de La Fontaine (∗1621-07.08 – †1695-04.12) en la Anglan de Donald P. Webb (∗1939).

Arg-549-1111 (2010-08-06 19:10:14)

Mi, Manfred Retzlaff, transprenis tiun ĉi tradukon el la retejo http: // www. bewilderingstories. com/ issue209/ cigale. html . La tradukinto, s-ro Don Webb, permesis tion mi. - I, Manfred Retzlaff, found this translation in the website http: // www. bewilderingstories. com/ issue209/ cigale. html . The author, Mr. Don Webb, gave me the permission.

Traduko de la Franca poemo “La Cigale et la Fourmi” de Jean de La Fontaine (∗1621-07.08 – †1695-04.12) en Esperanton de Antoni Grabowski (∗1857-06-11 – †1921-07-04).

Arg-549-1108 (2014-03-16 17:39:47)

Mi, Manfred Retzlaff, trovis tiun ĉi tradukon en http: // www. babelmatrix. org/ works/ fr La_Fontaine, _Jean_de/ La_cigale_et_ la_fourmi/ eo/ 5026-Cikado_ kaj_formiko . Ĝi troviĝas ankaŭ en la retejo de la usona esperantisto Don Harlow http: // donh. best. vwh. net . Pri la tradukinto vidu la vikipedion retejon http: // eo. wikipedia. org/ wiki/ Antoni_Grabowski . Vidu ankaŭ: http: // eo. wikisource. org/ wiki/ Cikado_kaj_formiko .

Traduko de la Franca poemo “La Cigale et la Fourmi” de Jean de La Fontaine (∗1621-07.08 – †1695-04.12) en Esperanton de Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04) en 1983.

Arg-549-1105 (2010-07-09 23:08:07)

Traduko de la Franca poemo “La Cigale et la Fourmi” de Jean de La Fontaine (∗1621-07.08 – †1695-04.12) en la Germanan de Wilhelm Ernst Dohm (Geburtsname: Elias Levy, ∗1819-05-24 – †1883-02-05).

Arg-549-1104 (2010-07-09 22:21:39)

Pri la tradukinto Wilhelm Ernst Dohm vidu la vikipedian retejon http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Ernst_Dohm . Mi, Manfred Retzlaff, trovis tiun ĉi poemgermanigon en la libro “Jean de La Fontaine: Die Fabeln” (Gesamtausgabe in deutscher und französischer Sprache, Emil-Vollmer-Verlag, Wiesbaden.)

http://www.poezio.net/version?poem-id=549&version-id=,1111,1108,1105,1104