1/3

Jean de La Fontaine, Jean de La Fontaine, Jean de La Fontaine,

Jean de La Fontaine,

The Cricket and the Ant Cikado kaj formiko La cikad’ kaj la for- mik’ Die Grille und die Ameise

tradukita de Donald P. Webb tradukita de Antoni Grabowski tradukita de Manfredo Ratislavo tradukita de Wilhelm Ernst Dohm

…  …  …  …

2/3

The cricket had sung her

song all summer long but found her victuals too

few when the north wind blew. Nowhere could she espy a single morsel of worm or

fly. Her neighbor, the ant,

might, she thought, help her in her

plight, and she begged her for a litt-

le grain till summer would come

back again. “By next August I’ll repay

both Interest and principal; ani-

mal’s oath.” Now, the ant may have a

fault or two But lending is not some-

thing she will do. She asked what the cricket

did in summer. “By night and day, to any

comer I sang whenever I had the

chance.” “You sang, did you? That’s

nice. Now dance.”

Kantis dum so-

mer’ sen fin’ Cikadin’. Kiam frosta vento

blovis Sen provizo ŝin ek-

trovis, Sen malgranda eĉ

pecet’ Da muŝeto aŭ ver-

met’; La malsato pelis

ŝin Al najbara formi-

kin’. Kaj ŝi petis kun

insisto: “Donu grajnojn

por ekzisto Ĝis la nova jar-

sezon’. Mi vin pagos, laŭ

ordon’, En Aŭgust’, pro

best-honor’, La procenton kun

valor’.” Ke ne pekas formi-

kino Per pruntemo,

estas vere; “Kion faris vi so-

mere?” Diris ŝi al pruntu-

lino. –“Tage, nokte al

venantoj, Ne mallaŭdu –

kantis mi.” –“Kantis? – gaja

jen meti’! Nun ekdancu post

la kantoj!”

Sonis dum somer’ kantad’ De cikad’. Kiam venis la jar-

fin’ Sen proviz’ ĝi trovis sin; Ĉar ne estis ie de Muŝ’ aŭ verm’ pecet’, pro ve’ Kaj malsat’ ĝi turnis sin Al Formik’, la najbarin’, Ŝin petante pri pa-

ner’; Ĉar grandegis la mizer’. “Ĝis la nova kant-

sezon’ Iĝos ja de mi redon’,”

Ĵuris ĝi, “kaj pagos

mi Interezon ĝis Ju-

ni’!” La formiko, kiu ve-

re Ne pruntdonon ŝatis tre, Diris: “Mi ĝin donos ne! Kion faris vi some-

re?” - “La pasantojn per muzik’ Mi ĝojigis ĝis aŭtun’.” “Mi tre ĝojas, dancu nun!” Diris tiam la for-

mik’.

Grillchen, das den Som-

mer lang Zirpt’ und sang, Litt nun, da der Winter

droht’, Harte Zeit und bittre

Not: Nicht das kleinste Würmchen nur Und von Fliegen keine

Spur! Und vor Hunger weinend

leise, Schlich’s zur Nachbarin

Ameise, Fleht’ sie an in ihrer Not, Ihr zu leihn ein Körnlein

Brot, Bis der Sommer wieder-

kehre. “Glaub’ mir,” sprach’s, “auf Grillenehre, Vor dem Erntemond

noch zahl’ Zins ich dir und Kapi-

tal.” Emschen, das, wie man-

che lieben Leute das Verleihen

hasst, Fragt die Borgerin: “Was

hast Du im Sommer denn ge-

trieben?” - “Tag und Nacht hab’ ich

ergötzt Durch mein Singen alle

Leut’.” “Durch dein Singen?

Sehr erfreut! Weißt du was? Dann tanze jetzt!”

…  …  …  …

3/3

Traduko de la Franca poemo “La Cigale et la Fourmi” de Jean de La Fontaine (∗1621-07.08 – †1695-04.12) en la Anglan de Donald P. Webb (∗1939).

Arg-549-1111 (2010-08-06 19:10:14)

Mi, Manfred Retzlaff, transprenis tiun ĉi tradukon el la retejo http: // www. bewilderingstories. com/ issue209/ cigale. html . La tradukinto, s-ro Don Webb, permesis tion mi. - I, Manfred Retzlaff, found this translation in the website http: // www. bewilderingstories. com/ issue209/ cigale. html . The author, Mr. Don Webb, gave me the permission.

Traduko de la Franca poemo “La Cigale et la Fourmi” de Jean de La Fontaine (∗1621-07.08 – †1695-04.12) en Esperanton de Antoni Grabowski (∗1857-06-11 – †1921-07-04).

Arg-549-1108 (2014-03-16 17:39:47)

Mi, Manfred Retzlaff, trovis tiun ĉi tradukon en http: // www. babelmatrix. org/ works/ fr La_ Fontaine,_Jean_ de/ La_cigale_ et_la_fourmi/ eo/ 5026-Cikado_ kaj_formiko . Ĝi troviĝas ankaŭ en la retejo de la usona esperantisto Don Harlow http: // donh. best. vwh. net . Pri la tradukinto vidu la vikipedion retejon http: // eo. wikipedia. org/ wiki/ Antoni_ Grabowski . Vidu ankaŭ: http: // eo. wikisource. org/ wiki/ Cikado_ kaj_formiko .

Traduko de la Franca poemo “La Cigale et la Fourmi” de Jean de La Fontaine (∗1621-07.08 – †1695-04.12) en Esperanton de Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04) en 1983.

Arg-549-1105 (2010-07-09 23:08:07)

Traduko de la Franca poemo “La Cigale et la Fourmi” de Jean de La Fontaine (∗1621-07.08 – †1695-04.12) en la Germanan de Wilhelm Ernst Dohm (Geburtsname: Elias Levy, ∗1819-05-24 – †1883-02-05).

Arg-549-1104 (2010-07-09 22:21:39)

Pri la tradukinto Wilhelm Ernst Dohm vidu la vikipedian retejon http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Ernst_Dohm . Mi, Manfred Retzlaff, trovis tiun ĉi poemgermanigon en la libro “Jean de La Fontaine: Die Fabeln” (Gesamtausgabe in deutscher und französischer Sprache, Emil-Vollmer-Verlag, Wiesbaden.)