1/2

Franz Wiedemann,  Franz Wiedemann,
Hänschen klein  Johanet’, infanet’

tradukita de Manfred Retzlaff

Hänschen klein Ging allein In die weite Welt hinein. Stock und Hut Steht ihm gut, Ist gar wohlgemut. Doch die Mutter weinet sehr, Hat ja nun kein Hänschen mehr! �Wünsch dir Glück!“^{2} Sagt ihr Blick, �Kehr’ nur bald zurück!“ Johanet’, Kun impet’ Iras sola de l’ domet’. Sen dolor’ En la kor’ Iras li nun for. La patrino ploras tre, Havas nun ja filon ne. “Iru vi, Diras ŝi, Venu re al mi!”

Sieben Jahr Trüb und klar Hänschen in der Fremde war. Da besinnt Sich das Kind, Eilt nach Haus geschwind. Doch nun ist’s kein Hänschen mehr. Nein, ein großer Hans ist er. Braun gebrannt Stirn und Hand. Wird er wohl erkannt?

................................ ................................ ................................ ................................ ................................ ................................ ................................ ................................ ................................ ................................ ................................

Eins, zwei, drei Geh’n vorbei, Wissen nicht, wer das wohl sei. Schwester spricht: �Welch Gesicht?“ Kennt den Bruder nicht. Kommt daher sein Mütterlein, Schaut ihm kaum ins Aug hinein, Ruft sie schon: �Hans, mein Sohn! Grüß dich Gott, mein Sohn!“

................................ ................................ ................................ ................................ ................................ ................................ ................................ ................................ ................................ ................................ ................................

…  …

2Alia populara versio de tiuj lastaj tri linioj tekstas:

Da besinnt Sich das Kind, Läuft nach Haus geschwind.

2/2

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Franz Wiedemann (∗1821 – †1882).

Arg-548-1101 (2010-07-05 13:17:37)

Pri la verkinto troviĝas informo en la vikipedia retejo http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Franz_Wiedemann , pri la kanto en http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Franz_Wiedemann . En ĉilasta estas indikito ankaŭ la melodio.

Traduko de la Germana poemo “Hänschen klein” de Franz Wiedemann (∗1821 – †1882) en Esperanton de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04) en 2010-07-05.

Arg-548-1102 (2010-07-07 13:10:07)

Tiun ĉi tradukon de la unua strofo mi, Manfred Retzlaff, jam provis fari en 1980 aŭ 1981. Nur nun, en 2010-07-05, mi notis ĝin el mia memoro. La dua kaj la tria strofoj ankoraŭ devus esti tradukataj. S-ro Christoph Frank [zauberbuehne@ t-online. de ] proponis la vortojn “Kun impet”’ anstataŭ “Infanet”’, kiel mi, Manfred Retzlaff, unue tradukis.

http://www.poezio.net/version?poem-id=548&version-id=,1101,1102