1/2

Михаил Юрьевич Лермонтов, Михаил Юрьевич Лермонтов,

Михаил Юрьевич Лермонтов,

Sail  La velo  Das Segel

tradukita de A. Z. Foreman tradukita de Konstantin Gusev

tradukita de Maximilian Schick

A sail drifts white and on its own Amid the light blue ocean haze. What does it seek in distant coun-

try? What made it leave its native

bays?

Blankadas velo unusola En la nebula mara blu’ Ĉi kion lasis, kion volas En fremdaj landoj serĉi

plu?

Weiß glänzt auf blauer Was-

serwüste Ein Segel fern am Himmelsrand. Was sucht es an der fremden

Küste? Was ließ es an der Heimat Strand?

Great billows play. High winds are

whistling Down at the bending, creaking

mast Oh! This one seeks no happy en-

ding And does not flee a happy past.

Ondiĝas kaj la vento

spiras, Fleksante l’maston kun

fervor’, Ve! Ne feliĉon vel’ aspi-

ras, Nek de l’feliĉo kuras for.

Schrill pfeift der Wind, die Wellen

schäumen, Und knarrend biegt sich Mast und

Spriet. Es jagt nicht nach des Glückes

Träumen, Nicht Glück ist es, wovor es flieht.

Beneath, a brighter stream than

azure. Above, the golden sunray flows Yet this one, restive...quests for

tempests As if in tempests were repose.

Ĝin kovras blua rond’

ĉiela, Sub ĝi lazuras onda

spac’, Sed ŝtormon serĉas ĝi ri-

bela, Kvazaŭ en ŝtormoj estus

pac’.

Hoch über ihm der Sonne Gluten, Und unter ihm rauscht blau das

Meer, Doch trotzig sucht es Sturm und

Fluten, Als ob in Stürmen Ruhe wär’.

…  …  …

2/2

Traduko de la Rusa poemo “Парус” de Михаил Юрьевич Лермонтов (∗1814-10-16 – †1841-07-27) en la Anglan de A. Z. Foreman.

Arg-545-2269 (2015-01-28 19:03:20)

I, Manfred Retzlaff, found this poem-translation in http: // poemsintranslation. blogspot. e/ 2009/ 10/ lermontov-sail-from-russian. html .

Traduko de la Rusa poemo “Парус” de Михаил Юрьевич Лермонтов (∗1814-10-16 – †1841-07-27) en Esperanton de Konstantin Gusev (†1980-11-09).

Arg-545-1095 (2010-06-20 17:39:30)

Tiun ĉi poem-esperantigon mi, Manfred Retzlaff, ricevis en 2010-06-20 de s-ro Yenovk Lazian, Leonhard-Hausmann-Str. 58, D-86157 Augsburg, Germanio. Pri K. Gusev (Константин Михайлович Гусев) vidu ankau la vikipedian paghon http: // eo. wikipedia. org/ wiki/ Konstantin_Gusev .

Traduko de la Rusa poemo “Парус” de Михаил Юрьевич Лермонтов (∗1814-10-16 – †1841-07-27) en la Germanan de Maximilian Schick (∗1884-04-24 – †1968-02-08).

Arg-545-2260 (2015-01-24 19:34:51)

La poem-traduko troviĝas en http: // langadvice. blogspot. ru/ 2012/ 10/ blog-post. html . Pri la tradukinto vidu la retejon http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Maximilian_Schick .

http://www.poezio.net/version?poem-id=545&version-id=2269,1095,2260