1/2

Михаил Юрьевич Лермонтов, Михаил Юрьевич Лермонтов, Михаил Юрьевич Лермонтов,

Sail  La velo  Парус

tradukita de A. Z. Foreman tradukita de Konstantin Gusev

A sail drifts white and on its own Amid the light blue ocean haze. What does it seek in distant country? What made it leave its native bays?

Blankadas velo unusola En la nebula mara blu’ Ĉi kion lasis, kion volas En fremdaj landoj serĉi

plu?

Белеет парус одинокий В тумане моря голубом!.. Что ищет он в стране

далекой? Что кинул он в краю

родном?..

Great billows play. High winds are

whistling Down at the bending, creaking mast Oh! This one seeks no happy ending And does not flee a happy past.

Ondiĝas kaj la vento spi-

ras, Fleksante l’maston kun

fervor’, Ve! Ne feliĉon vel’ aspiras, Nek de l’feliĉo kuras for.

Играют волны, ветер

свищет, И мачта гнётся и скрипит, Увы! – он счастия не ищет, И не от счастия бежит! –

Beneath, a brighter stream than azu-

re. Above, the golden sunray flows Yet this one, restive...quests for tem-

pests As if in tempests were repose.

Ĝin kovras blua rond’

ĉiela, Sub ĝi lazuras onda spac’, Sed ŝtormon serĉas ĝi ribe-

la, Kvazaŭ en ŝtormoj estus

pac’.

Под ним струя светлей

лазуры, Над ним луч солнца

золотой: – А он мятежный, просит

бури, Как будто в бурях есть

покой.

…  …  …

2/2

Traduko de la Rusa poemo “Парус” de Михаил Юрьевич Лермонтов (∗1814-10-16 – †1841-07-27) en la Anglan de A. Z. Foreman.

Arg-545-2269 (2015-01-28 19:03:20)

I,  Manfred  Retzlaff,  found
this  poem-translation  in

http: // poemsintranslation. blogspot. e/ 2009/ 10/ lermontov-sail-from-russian. html .

Traduko de la Rusa poemo “Парус” de Михаил Юрьевич Лермонтов (∗1814-10-16 – †1841-07-27) en Esperanton de Konstantin Gusev (†1980-11-09).

Arg-545-1095 (2010-06-20 17:39:30)

Tiun ĉi poem-esperantigon mi, Manfred Retzlaff, ricevis en 2010-06-20 de s-ro Yenovk Lazian, Leonhard-Hausmann-Str. 58, D-86157 Augsburg, Germanio. Pri K. Gusev (Константин Михайлович Гусев) vidu ankau la vikipedian paghon http: // eo. wikipedia. org/ wiki/ Konstantin_Gusev .

Verkinto de tiu ĉi Rusa poemo estas Михаил Юрьевич Лермонтов (∗1814-10-16 – †1841-07-27).

Arg-545-1093 (2010-06-20 16:02:28)

http://www.poezio.net/version?poem-id=545&version-id=2269,1095,1093