1/2

Михаил Юрьевич Лермонтов, Михаил Юрьевич Лермонтов, Михаил Юрьевич Лермонтов,

Das Segel  La velo  Das Segel

tradukita de Maximilian Schick tradukita de Konstantin Gusev

tradukita de B. Denken

Weiß glänzt auf blauer Was-

serwüste Ein Segel fern am Himmelsrand. Was sucht es an der fremden

Küste? Was ließ es an der Heimat Strand?

Blankadas velo unusola En la nebula mara blu’ Ĉi kion lasis, kion volas En fremdaj landoj serĉi

plu?

Verloren glänzt in blauen Weiten Ein Segel weiß in dunst’gem

Schein. Was sucht es nur in fernen Brei-

ten? Was ließ es Hort und Heim allein?

Schrill pfeift der Wind, die Wellen

schäumen, Und knarrend biegt sich Mast und

Spriet. Es jagt nicht nach des Glückes

Träumen, Nicht Glück ist es, wovor es flieht.

Ondiĝas kaj la vento spi-

ras, Fleksante l’maston kun

fervor’, Ve! Ne feliĉon vel’ aspi-

ras, Nek de l’feliĉo kuras for.

Es spiel’n die Wogen, Winde pfei-

fen, Es jammert, ächzt und knirscht

der Mast – Doch, ach! nach Glück will es

nicht greifen Noch ihm entflieh’n in blinder

Hast.

Hoch über ihm der Sonne Gluten, Und unter ihm rauscht blau das

Meer, Doch trotzig sucht es Sturm und

Fluten, Als ob in Stürmen Ruhe wär’.

Ĝin kovras blua rond’

ĉiela, Sub ĝi lazuras onda

spac’, Sed ŝtormon serĉas ĝi ri-

bela, Kvazaŭ en ŝtormoj estus

pac’.

Tief unten schäumt lichtblau die

Flut, Hoch oben gleißen Sonnes

Brände, Doch sucht es mehr nach Sturmes

Wut, Als ob’s im Sturme — Ruhe

fände.

…  …  …

2/2

Traduko de la Rusa poemo “Парус” de Михаил Юрьевич Лермонтов (∗1814-10-16 – †1841-07-27) en la Germanan de Maximilian Schick (∗1884-04-24 – †1968-02-08).

Arg-545-2260 (2015-01-24 19:34:51)

La poem-traduko troviĝas en http: // langadvice. blogspot. ru/ 2012/ 10/ blog-post. html . Pri la tradukinto vidu la retejon http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Maximilian_Schick .

Traduko de la Rusa poemo “Парус” de Михаил Юрьевич Лермонтов (∗1814-10-16 – †1841-07-27) en Esperanton de Konstantin Gusev (†1980-11-09).

Arg-545-1095 (2010-06-20 17:39:30)

Tiun ĉi poem-esperantigon mi, Manfred Retzlaff, ricevis en 2010-06-20 de s-ro Yenovk Lazian, Leonhard-Hausmann-Str. 58, D-86157 Augsburg, Germanio. Pri K. Gusev (Константин Михайлович Гусев) vidu ankau la vikipedian paghon http: // eo. wikipedia. org/ wiki/ Konstantin_ Gusev .

Traduko de la Rusa poemo “Парус” de Михаил Юрьевич Лермонтов (∗1814-10-16 – †1841-07-27) en la Germanan de B. Denken.

Arg-545-1094 (2010-06-20 16:15:25)

Tiun ĉi poem-germanigon mi, Manfred Retzlaff, trovis en la retejo http: // www. medeasy. de/ common/ ?p= 1349 .

http://www.poezio.net/version?poem-id=545&version-id=2260,1095,1094