1/2

Михаил Юрьевич Лермонтов, Михаил Юрьевич Лермонтов, Михаил Юрьевич Лермонтов, Михаил Юрьевич Лермонтов,

Das Segel  La velo  Парус  Das Segel

tradukita de Heinrich Greif tradukita de Konstantin Gusev tradukita de Maximilian Schick

Wo Meer und Himmel

sich vereinen, Erglänzt ein Segel, weiß

und weit - Was trieb es aus dem

Land der Seinen? Was sucht es in der Ein-

samkeit?

Blankadas velo un-

usola En la nebula mara

blu’ Ĉi kion lasis, kion

volas En fremdaj landoj

serĉi plu?

Белеет парус

одинокий В тумане моря

голубом!.. Что ищет он

в стране далекой?

Что кинул он в краю родном?..

Weiß glänzt auf blauer

Wasserwüste Ein Segel fern am Him-

melsrand. Was sucht es an der frem-

den Küste? Was ließ es an der Heimat

Strand?

Es pfeift der Wind. Die

Wellen drohen. Es knarrt der Mast. Das

Segel schwebt Nicht vor dem Glück ist

es geflohen. Es ist nicht Glück, wo-

nach es strebt.

Ondiĝas kaj la

vento spiras, Fleksante

l’maston kun fervor’,

Ve! Ne feliĉon vel’

aspiras, Nek de l’feliĉo ku-

ras for.

Играют волны,

ветер свищет, И мачта гнётся и

скрипит, Увы! – он счастия

не ищет, И не от счастия

бежит! – Schrill pfeift der Wind, die Wellen schäumen, Und knarrend biegt sich Mast und Spriet. Es jagt nicht nach des Glückes Träumen, Nicht Glück ist es, wovor

es flieht.

Strahlt auch in Gold der

Himmelsbogen, Und glänzt auch noch so

blau das Meer - Das Segel lechzt nach

Sturm und Wogen, Als ob in Stürmen Ruhe

wär.

Ĝin kovras blua

rond’ ĉiela, Sub ĝi lazuras on-

da spac’, Sed ŝtormon

serĉas ĝi ribela,

Kvazaŭ en ŝtormoj estus pac’.

Под ним струя светлей лазуры,

Над ним луч солнца золотой: –

А он мятежный,

просит бури, Как будто в бурях

есть покой.

Hoch über ihm der Sonne

Gluten, Und unter ihm rauscht blau das Meer, Doch trotzig sucht es Sturm und Fluten, Als ob in Stürmen Ruhe

wär’.

…  …  …  …

2/2

Traduko de la Rusa poemo “Парус” de Михаил Юрьевич Лермонтов (∗1814-10-16 – †1841-07-27) en la Germanan de Heinrich Greif (∗1907-03-11 – †1946-07-16).

Arg-545-1944 (2015-01-24 19:29:11)

Pri Heinrich Greif vidu la retejon http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Heinrich_Greif . La traduko troviĝas en http: // langadvice. blogspot. ru/ 2012/ 10/ blog-post. html .

Traduko de la Rusa poemo “Парус” de Михаил Юрьевич Лермонтов (∗1814-10-16 – †1841-07-27) en Esperanton de Konstantin Gusev (†1980-11-09).

Arg-545-1095 (2010-06-20 17:39:30)

Tiun ĉi poemesperantigon mi, Manfred Retzlaff, ricevis en 2010-06-20 de s-ro Yenovk Lazian, Leonhard-Hausmann-Str. 58, D-86157 Augsburg, Germanio. Pri K. Gusev (Константин Михайлович Гусев) vidu ankau la vikipedian paghon http: // eo. wikipedia. org/ wiki/ Konstantin_ Gusev .

Verkinto de tiu ĉi Rusa poemo estas Михаил Юрьевич Лермонтов (∗1814-10-16 – †1841-07-27).

Arg-545-1093 (2010-06-20 16:02:28)

Traduko de la Rusa poemo “Парус” de Михаил Юрьевич Лермонтов (∗1814-10-16 – †1841-07-27) en la Germanan de Maximilian Schick (∗1884-04-24 – †1968-02-08).

Arg-545-2260 (2015-01-24 19:34:51)

La poem-traduko troviĝas en http: // langadvice. blogspot. ru/ 2012/ 10/ blog-post. html . Pri la tradukinto vidu la retejon http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Maximilian_Schick .

http://www.poezio.net/version?poem-id=545&version-id=1944,1095,1093,2260