1/2

Михаил Юрьевич Лермонтов, Михаил Юрьевич Лермонтов, Михаил Юрьевич Лермонтов,

Михаил Юрьевич Лермонтов,

La velo  Das Segel  Sail  Das Segel

tradukita de Konstantin Gusev tradukita de B. Denken tradukita de A. Z. Foreman

tradukita de Heinrich Greif

Blankadas velo unusola En la nebula mara blu’ Ĉi kion lasis, kion volas En fremdaj landoj serĉi plu?

Verloren glänzt in blauen Weiten Ein Segel weiß in dunst’gem Schein. Was sucht es nur in fernen Breiten? Was ließ es Hort und Heim allein?

A sail drifts white and on its own Amid the light blue ocean haze. What does it seek in distant country? What made it leave its native bays?

Wo Meer und Himmel sich vereinen, Erglänzt ein Segel, weiß und weit - Was trieb es aus dem Land der Sei-

nen? Was sucht es in der Einsamkeit?

Ondiĝas kaj la vento spiras, Fleksante l’maston kun fer-

vor’, Ve! Ne feliĉon vel’ aspiras, Nek de l’feliĉo kuras for.

Es spiel’n die Wogen, Winde pfeifen, Es jammert, ächzt und knirscht der

Mast – Doch, ach! nach Glück will es nicht grei-

fen Noch ihm entflieh’n in blinder Hast.

Great billows play. High winds are whist-

ling Down at the bending, creaking mast Oh! This one seeks no happy ending And does not flee a happy past.

Es pfeift der Wind. Die Wellen dro-

hen. Es knarrt der Mast. Das Segel

schwebt Nicht vor dem Glück ist es geflohen. Es ist nicht Glück, wonach es strebt.

Ĝin kovras blua rond’ ĉiela, Sub ĝi lazuras onda spac’, Sed ŝtormon serĉas ĝi ribela, Kvazaŭ en ŝtormoj estus

pac’.

Tief unten schäumt lichtblau die Flut, Hoch oben gleißen Sonnes Brände, Doch sucht es mehr nach Sturmes Wut, Als ob’s im Sturme — Ruhe fände.

Beneath, a brighter stream than azure. Above, the golden sunray flows Yet this one, restive...quests for tempests As if in tempests were repose.

Strahlt auch in Gold der Himmelsbo-

gen, Und glänzt auch noch so blau das

Meer - Das Segel lechzt nach Sturm und Wo-

gen, Als ob in Stürmen Ruhe wär.

…  …  …  …

2/2

Traduko de la Rusa poemo “Парус” de Михаил Юрьевич Лермонтов (∗1814-10-16 – †1841-07-27) en Esperanton de Konstantin Gusev (†1980-11-09).

Arg-545-1095 (2010-06-20 17:39:30)

Tiun ĉi poem-esperantigon mi, Manfred Retzlaff, ricevis en 2010-06-20 de s-ro Yenovk Lazian, Leonhard-Hausmann-Str. 58, D-86157 Augsburg, Germanio. Pri K. Gusev (Константин Михайлович Гусев) vidu ankau la vikipedian paghon http: // eo. wikipedia. org/ wiki/ Konstantin_Gusev .

Traduko de la Rusa poemo “Парус”

de Михаил Юрьевич Лермонтов

(∗1814-10-16 – †1841-07-27) en la Germanan de B. Denken.

Arg-545-1094 (2010-06-20 16:15:25)

Tiun ĉi poem-germanigon mi, Manfred Retzlaff, trovis en la retejo http: // www. medeasy. de/ common/ ?p= 1349 .

Traduko de la Rusa poemo “Парус” de Михаил Юрьевич Лермонтов (∗1814-10-16 – †1841-07-27) en la Anglan de A. Z. Foreman.

Arg-545-2269 (2015-01-28 19:03:20)

I,  Manfred  Retzlaff,  found
this  poem-translation  in  http:

// poemsintranslation. blogspot. e/ 2009/ 10/ lermontov-sail-from-russian. html .

Traduko de la Rusa poemo “Парус” de Михаил Юрьевич Лермонтов (∗1814-10-16 – †1841-07-27) en la Germanan de Heinrich Greif (∗1907-03-11 – †1946-07-16).

Arg-545-1944 (2015-01-24 19:29:11)

Pri Heinrich Greif vidu la retejon http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Heinrich_Greif . La traduko troviĝas en http: // langadvice. blogspot. ru/ 2012/ 10/ blog-post. html .

http://www.poezio.net/version?poem-id=545&version-id=1095,1094,2269,1944