1/2

Михаил Юрьевич Лермонтов, Михаил Юрьевич Лермонтов, Михаил Юрьевич Лермонтов,

Парус  Das Segel  La velo

tradukita de Heinrich Greif tradukita de Konstantin Gusev

Белеет парус одинокий В тумане моря голубом!.. Что ищет он в стране

далекой? Что кинул он в краю

родном?..

Wo Meer und Himmel sich vereinen, Erglänzt ein Segel, weiß und weit - Was trieb es aus dem Land der Sei-

nen? Was sucht es in der Einsamkeit?

Blankadas velo unusola En la nebula mara blu’ Ĉi kion lasis, kion volas En fremdaj landoj serĉi

plu?

Играют волны, ветер

свищет, И мачта гнётся и скрипит, Увы! – он счастия не ищет, И не от счастия бежит! – Es pfeift der Wind. Die Wellen dro-

hen. Es knarrt der Mast. Das Segel

schwebt Nicht vor dem Glück ist es geflohen. Es ist nicht Glück, wonach es strebt.

Ondiĝas kaj la vento spiras, Fleksante l’maston kun fer-

vor’, Ve! Ne feliĉon vel’ aspiras, Nek de l’feliĉo kuras for.

Под ним струя светлей

лазуры, Над ним луч солнца

золотой: – А он мятежный, просит

бури, Как будто в бурях есть

покой.

Strahlt auch in Gold der Himmels-

bogen, Und glänzt auch noch so blau das

Meer - Das Segel lechzt nach Sturm und

Wogen, Als ob in Stürmen Ruhe wär.

Ĝin kovras blua rond’ ĉiela, Sub ĝi lazuras onda spac’, Sed ŝtormon serĉas ĝi ribe-

la, Kvazaŭ en ŝtormoj estus

pac’.

…  …  …

2/2

Verkinto de tiu ĉi Rusa poemo estas Михаил Юрьевич Лермонтов (∗1814-10-16 – †1841-07-27).

Arg-545-1093 (2010-06-20 16:02:28)

Traduko de la Rusa poemo “Парус” de Михаил Юрьевич Лермонтов (∗1814-10-16 – †1841-07-27) en la Germanan de Heinrich Greif (∗1907-03-11 – †1946-07-16).

Arg-545-1944 (2015-01-24 19:29:11)

Pri Heinrich Greif vidu la retejon http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Heinrich_Greif . La traduko troviĝas en http: // langadvice. blogspot. ru/ 2012/ 10/ blog-post. html .

Traduko de la Rusa poemo “Парус” de Михаил Юрьевич Лермонтов (∗1814-10-16 – †1841-07-27) en Esperanton de Konstantin Gusev (†1980-11-09).

Arg-545-1095 (2010-06-20 17:39:30)

Tiun ĉi poem-esperantigon mi, Manfred Retzlaff, ricevis en 2010-06-20 de s-ro Yenovk Lazian, Leonhard-Hausmann-Str. 58, D-86157 Augsburg, Germanio. Pri K. Gusev (Константин Михайлович Гусев) vidu ankau la vikipedian paghon http: // eo. wikipedia. org/ wiki/ Konstantin_Gusev .

http://www.poezio.net/version?poem-id=545&version-id=1093,1944,1095