1/2

Михаил Юрьевич Лермонтов, Михаил Юрьевич Лермонтов, Михаил Юрьевич Лермонтов, Михаил Юрьевич Лермонтов,

Парус  La velo  Sail  Das Segel

tradukita de Konstantin Gusev tradukita de A. Z. Foreman tradukita de Heinrich Greif

Белеет парус

одинокий В тумане моря

голубом!.. Что ищет он

в стране далекой?

Что кинул он в краю родном?..

Blankadas velo un-

usola En la nebula mara

blu’ Ĉi kion lasis, kion

volas En fremdaj landoj

serĉi plu?

A sail drifts white and on

its own Amid the light blue ocean

haze. What does it seek in distant country? What made it leave its na-

tive bays?

Wo Meer und Himmel sich vereinen, Erglänzt ein Segel, weiß

und weit - Was trieb es aus dem Land der Seinen? Was sucht es in der Ein-

samkeit?

Играют волны,

ветер свищет, И мачта гнётся и

скрипит, Увы! – он счастия

не ищет, И не от счастия

бежит! – Ondiĝas kaj la

vento spiras, Fleksante l’maston

kun fervor’, Ve! Ne feliĉon vel’

aspiras, Nek de l’feliĉo ku-

ras for.

Great billows play. High winds are whistling Down at the bending, cre-

aking mast Oh! This one seeks no hap-

py ending And does not flee a happy

past.

Es pfeift der Wind. Die Wellen drohen. Es knarrt der Mast. Das Segel schwebt Nicht vor dem Glück ist

es geflohen. Es ist nicht Glück, wonach es strebt.

Под ним струя

светлей лазуры, Над ним луч

солнца золотой: –

А он мятежный,

просит бури, Как будто в бурях

есть покой.

Ĝin kovras blua

rond’ ĉiela, Sub ĝi lazuras on-

da spac’, Sed ŝtormon serĉas

ĝi ribela, Kvazaŭ en ŝtormoj

estus pac’.

Beneath, a brighter stream than azure. Above, the golden sunray

flows Yet this one, restive...quests for tempests

As if in tempests were repose.

Strahlt auch in Gold der Himmelsbogen, Und glänzt auch noch so blau das Meer - Das Segel lechzt nach Sturm und Wogen, Als ob in Stürmen Ruhe

wär.

…  …  …  …

2/2

Verkinto de tiu ĉi Rusa poemo estas Михаил Юрьевич Лермонтов (∗1814-10-16 – †1841-07-27).

Arg-545-1093 (2010-06-20 16:02:28)

Traduko de la Rusa poemo “Парус” de Михаил Юрьевич Лермонтов (∗1814-10-16 – †1841-07-27) en Esperanton de Konstantin Gusev (†1980-11-09).

Arg-545-1095 (2010-06-20 17:39:30)

Tiun ĉi poemesperantigon mi, Manfred Retzlaff, ricevis en 2010-06-20 de s-ro Yenovk Lazian, Leonhard-Hausmann-Str. 58, D-86157 Augsburg, Germanio. Pri K. Gusev (Константин Михайлович Гусев) vidu ankau la vikipedian paghon http: // eo. wikipedia. org/ wiki/ Konstantin_ Gusev .

Traduko de la Rusa poemo “Парус” de Михаил Юрьевич Лермонтов (∗1814-10-16 – †1841-07-27) en la Anglan de A. Z. Foreman.

Arg-545-2269 (2015-01-28 19:03:20)

I,  Manfred  Retzlaff,
found  this  poem-
translation  in  http:

// poemsintranslation. blogspot. e/ 2009/ 10/ lermontov-sail-from-russian. html .

Traduko de la Rusa poemo “Парус” de Михаил Юрьевич Лермонтов (∗1814-10-16 – †1841-07-27) en la Germanan de Heinrich Greif (∗1907-03-11 – †1946-07-16).

Arg-545-1944 (2015-01-24 19:29:11)

Pri Heinrich Greif vidu la retejon http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Heinrich_Greif . La traduko troviĝas en http: // langadvice. blogspot. ru/ 2012/ 10/ blog-post. html .

http://www.poezio.net/version?poem-id=545&version-id=1093,1095,2269,1944