1/2

Михаил Юрьевич Лермонтов, Михаил Юрьевич Лермонтов, Михаил Юрьевич Лермонтов,

Михаил Юрьевич Лермонтов,

Парус  La velo  Das Segel  Das Segel
tradukita de Konstantin Gusev tradukita de Heinrich Greif  tradukita de B. Denken

Белеет парус одинокий В тумане моря голубом!.. Что ищет он в стране далекой? Что кинул он в краю родном?..

Blankadas velo unusola En la nebula mara blu’ Ĉi kion lasis, kion volas En fremdaj landoj serĉi plu?

Wo Meer und Himmel sich vereinen, Erglänzt ein Segel, weiß und weit - Was trieb es aus dem Land der Seinen? Was sucht es in der Einsamkeit?

Verloren glänzt in blauen Weiten Ein Segel weiß in dunst’gem Schein. Was sucht es nur in fernen Breiten? Was ließ es Hort und Heim allein?

Играют волны, ветер свищет, И мачта гнётся и скрипит, Увы! – он счастия не ищет, И не от счастия бежит! – Ondiĝas kaj la vento spiras, Fleksante l’maston kun fervor’, Ve! Ne feliĉon vel’ aspiras, Nek de l’feliĉo kuras for.

Es pfeift der Wind. Die Wellen drohen. Es knarrt der Mast. Das Segel schwebt Nicht vor dem Glück ist es geflohen. Es ist nicht Glück, wonach es strebt.

Es spiel’n die Wogen, Winde pfeifen, Es jammert, ächzt und knirscht der Mast

– Doch, ach! nach Glück will es nicht greifen Noch ihm entflieh’n in blinder Hast.

Под ним струя светлей лазуры, Над ним луч солнца золотой: – А он мятежный, просит бури, Как будто в бурях есть покой.

Ĝin kovras blua rond’ ĉiela, Sub ĝi lazuras onda spac’, Sed ŝtormon serĉas ĝi ribela, Kvazaŭ en ŝtormoj estus pac’.

Strahlt auch in Gold der Himmelsbogen, Und glänzt auch noch so blau das Meer

- Das Segel lechzt nach Sturm und Wogen, Als ob in Stürmen Ruhe wär.

Tief unten schäumt lichtblau die Flut, Hoch oben gleißen Sonnes Brände, Doch sucht es mehr nach Sturmes Wut, Als ob’s im Sturme — Ruhe fände.

…  …  …  …

2/2

Verkinto de tiu ĉi Rusa poemo estas Михаил Юрьевич Лермонтов (∗1814-10-16 – †1841-07-27).

Arg-545-1093 (2010-06-20 16:02:28)

Traduko de la Rusa poemo “Парус” de Михаил Юрьевич Лермонтов (∗1814-10-16 – †1841-07-27) en Esperanton de Konstantin Gusev (†1980-11-09).

Arg-545-1095 (2010-06-20 17:39:30)

Tiun ĉi poem-esperantigon mi, Manfred Retzlaff, ricevis en 2010-06-20 de s-ro Yenovk Lazian, Leonhard-Hausmann-Str. 58, D-86157 Augsburg, Germanio. Pri K. Gusev (Константин Михайлович Гусев) vidu ankau la vikipedian paghon http: // eo. wikipedia. org/ wiki/ Konstantin_Gusev .

Traduko de la Rusa poemo “Парус” de Михаил Юрьевич Лермонтов (∗1814-10-16 – †1841-07-27) en la Germanan de Heinrich Greif (∗1907-03-11 – †1946-07-16).

Arg-545-1944 (2015-01-24 19:29:11)

Pri Heinrich Greif vidu la retejon http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Heinrich_Greif . La traduko troviĝas en http: // langadvice. blogspot. ru/ 2012/ 10/ blog-post. html .

Traduko de la Rusa poemo “Парус” de Михаил Юрьевич Лермонтов (∗1814-10-16 – †1841-07-27) en la Germanan de B. Denken.

Arg-545-1094 (2010-06-20 16:15:25)

Tiun ĉi poem-germanigon mi, Manfred Retzlaff, trovis en la retejo http: // www. medeasy. de/ common/ ?p= 1349 .

http://www.poezio.net/version?poem-id=545&version-id=1093,1095,1944,1094