1/3

Михаил Юрьевич Лермонтов,  Михаил Юрьевич Лермонтов, Михаил Юрьевич Лермонтов,  Михаил Юрьевич Лермонтов,  Михаил Юрьевич Лермонтов,

Парус  La velo Das Segel Sail  Das Segel

tradukita de Konstantin Gusev tradukita de B. Denken tradukita de A. Z. Foreman tradukita de Heinrich Greif

Белеет парус

одинокий В тумане моря

голубом!.. Что ищет он

в стране далекой?

Что кинул он в краю родном?..

Blankadas velo unusola En la nebula mara blu’ Ĉi kion lasis, kion volas En fremdaj landoj serĉi plu?

Verloren glänzt in blauen Weiten Ein Segel weiß in dunst’gem Schein. Was sucht es nur in fernen Breiten? Was ließ es Hort und Heim allein?

A sail drifts white and on its own Amid the light blue ocean haze. What does it seek in distant country? What made it leave its native bays?

Wo Meer und Himmel sich vereinen, Erglänzt ein Segel, weiß und weit - Was trieb es aus dem Land der Seinen? Was sucht es in der Einsamkeit?

Играют волны, ветер свищет,

И мачта гнётся и скрипит,

Увы! – он счастия не ищет,

И не от счастия бежит! – Ondiĝas kaj la vento spiras, Fleksante

l’maston kun fervor’, Ve! Ne feliĉon vel’ aspiras, Nek de l’feliĉo kuras for.

Es spiel’n die Wogen, Winde pfeifen, Es jammert, ächzt und knirscht der Mast – Doch, ach! nach Glück will es nicht greifen Noch ihm entflieh’n in blinder Hast.

Great billows play. High winds are whistling Down at the bending, creaking mast

Oh! This one seeks no happy ending And does not flee a happy past.

Es pfeift der Wind. Die Wellen drohen. Es knarrt der Mast. Das Segel schwebt Nicht vor dem Glück ist es geflohen. Es ist nicht Glück, wonach es strebt.

…  …  …  …  …

2/3

Под ним струя светлей лазуры,

Над ним луч солнца золотой: –

А он мятежный, просит бури,

Как будто в бурях есть покой.

Ĝin kovras blua rond’ ĉiela, Sub ĝi lazuras onda spac’, Sed ŝtormon serĉas ĝi ribela, Kvazaŭ en ŝtormoj estus pac’.

Tief unten schäumt lichtblau die Flut,

Hoch oben gleißen Sonnes Brände, Doch sucht es mehr nach Sturmes Wut,

Als ob’s im Sturme — Ruhe fände.

Beneath, a brighter stream than azure.

Above, the golden sunray flows Yet this one, restive...quests for tempests As if in tempests were repose.

Strahlt auch in Gold der Himmelsbogen, Und glänzt auch noch so blau das Meer - Das Segel lechzt nach Sturm und Wogen, Als ob in Stürmen Ruhe wär.

…  …  …  …  …

3/3

Verkinto de tiu ĉi Rusa poemo estas Михаил Юрьевич Лермонтов (∗1814-10-16 – †1841-07-27).

Arg-545-1093 (2010-06-20 16:02:28)

Traduko de la Rusa poemo “Парус” de Михаил Юрьевич Лермонтов (∗1814-10-16 – †1841-07-27) en Esperanton de Konstantin Gusev (†1980-11-09).

Arg-545-1095 (2010-06-20 17:39:30)

Tiun ĉi poemesperantigon mi, Manfred Retzlaff, ricevis en 2010-06-20 de s-ro Yenovk Lazian, Leonhard-Hausmann-Str. 58, D-86157 Augsburg, Germanio. Pri K. Gusev (Константин Михайлович Гусев) vidu ankau la vikipedian paghon http: // eo. wikipedia. org/ wiki/ Konstantin_ Gusev .

Traduko de la Rusa poemo “Парус” de Михаил Юрьевич Лермонтов (∗1814-10-16 – †1841-07-27) en la Germanan de B. Denken.

Arg-545-1094 (2010-06-20 16:15:25)

Tiun ĉi poemgermanigon mi, Manfred Retzlaff, trovis en la retejo http: // www. medeasy. de/ common/ ?p= 1349 .

Traduko de la Rusa poemo “Парус” de Михаил Юрьевич Лермонтов (∗1814-10-16 – †1841-07-27) en la Anglan de A. Z. Foreman.

Arg-545-2269 (2015-

01-28 19:03:20)

I, Manfred Retzlaff, found this poemtranslation in http: // poemsintranslation. blogspot. e/ 2009/ 10/ lermontov-sail-from-russian. html .

Traduko de la Rusa poemo “Парус” de Михаил Юрьевич Лермонтов (∗1814-10-16 – †1841-07-27) en la Germanan de Heinrich Greif (∗1907-03-11 – †1946-07-16).

Arg-545-1944 (2015-01-24 19:29:11)

Pri Heinrich Greif vidu la retejon http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Heinrich_Greif . La traduko troviĝas en http: // langadvice. blogspot. ru/ 2012/ 10/ blog-post. html .