Inhaltsverzeichnis

Matthias Claudius, Vespera kanto; Matthias Claudius, Abendlied; Matthias Claudius, Vespera kanto; Matthias Claudius, Vespera kanto . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 2

Matthias Claudius, Vespera kanto; Matthias Claudius, Abendlied; Matthias Claudius, Vespera kanto; Matthias Claudius, Vespera kanto 2/4

Matthias Claudius, Matthias Claudius, Matthias Claudius, Matthias Claudius,

Vespera kan- to Abendlied  Vespera kanto Vespera kan- to

tradukita de Joachim Gießner tradukita de Guido Holz tradukita de Manfred Retzlaff

1. La luno jam leviĝis,

steletoj ekheliĝis, ravante homojn nin. Silentas la arbaro kaj super la kamparo nebulo pala levas

sin.

1. Der Mond ist aufgegangen,

Die goldnen Sternlein pran-

gen Am Himmel hell und klar; Der Wald steht schwarz und

schweiget, Und aus den Wiesen steiget Der weisse Nebel wunder-

bar.

1. La luno nun ekhelas,

Steletoj oraj belas En la ĉiela klar’; L’arbaro nigra revas, Kaj el herbejo levas Mirige sin nebula

mar’.

1. La luno nun leviĝis,

La steloj eklumiĝis, Subiĝis jam la sun’. Silentas la arbaro Kaj super la kam-

paro Nebulo blanka kuŝas

nun.

2. Neniu vento blovas,

la mond’ ne plu sin

movas sub paca, klara lun’. Nun petu noktan be-

non, de l’tago la ĉagrenon dormantaj vi forgesu

nun.

Wie ist die Welt so stille Und in der Dämmrung

Hülle So traulich und so hold! Als eine stille Kammer, Wo ihr des Tages Jammer Verschlafen und vergessen

sollt.

2. Silenta estas mondo

Kaj en krepuska ron-

do Hejmecas kun favor’! Similas kalman

ĉelon, En kiu vi kverelon De l’tago dorme pelu

for.

2. La mondo ŝajnas kiel

Hejmeca ĉambro,

tiel Trankvila estas ĝi. Dormante ĉiun pe-

non, Aflikton kaj ĉagrenon Dum nokta hor’ forgesu vi.^{3}

…  …  …  …

3alia versio:

2.) Aĥ, kiel trankvileca La mondo kaj hejmeca Vespere estas ĝi!

En tiu kalma paco Ekdormu vi pro laco, Forgesu la aflikton vi!

3. Jen luno sur ĉielo en brila ronda belo duon-videbla nur.^{4} Ĉar multon ni ne vi-

das, ni ofte ĝin priridas, malsaĝe juĝas kun

plezur’.

2. Seht ihr den Mond dort stehen? -

Er ist nur halb zu sehen Und ist doch rund und

schön! So sind wohl manche Sa-

chen, Die wir getrost belachen, Weil unsre Augen sie nicht

sehn.

3. Ĉu vi la lunon konas?

Aspekto nur duonas, Sed rondas ĝi en bel’. Do ankaŭ estas mul-

to, Loganta al insulto, Okulojn ĝenas la

malhel’.

3.) Jen staras ĉe l’

ĉielo Tre eta fora stelo, Sed tamen egas ĝi! Ja estas ofte aĵo Por ni nur ridindaĵo; Ĉar ne videblas ĝi al

ni.

4. ..................... ........................ ........................ ........................ ........................ ........................

3. Wir stolze Menschenkinder

Sind eitel arme Sünder Und wissen gar nicht viel; Wir spinnen Luftgespinste Und suchen viele Künste Und kommen weiter von

dem Ziel.

4. Ni homoj tiel vantaj

Ja estas nur pekan-

taj, Malvasta nia sci’; Ĥimerojn ni eltrikas, Ni multe artifikas Kaj perdas celon pli

kaj pli.

4.) Ni homaj fieru-

loj, Mizeraj ni pekuloj, Malmulton scias ni! Ni faras multajn

aĵojn Kaj artajn elpen-

saĵojn, Sed vana estas tio ĉi.

5. ..................... ........................ ........................ ........................ ........................ ........................

4. Gott, laß uns dein Heil schauen,

Auf nichts Vergänglichs

trauen, Nicht Eitelkeit uns freun! Laß uns einfältig werden Und vor dir hier auf Erden Wie Kinder fromm und

fröhlich sein!

5. Vidigu, Dio, savon, Pasem’ ne veku ra-

von, Ne ĝoju ni pro glor’! Fariĝu malafektaj Ni kaj al vi respektaj, Infane gaju nia kor’!

5.) La Dian savon

vidu Ni nur kaj ni ne fidu je vanta iluzi’! Ni malfieraj iĝu, Ni ĝoju kaj piiĝu, Infan-egalaj estu ni!

6. ..................... ........................ ........................ ........................ ........................ ........................

5. Wollst endlich sonder Grämen

Aus dieser Welt uns nehmen Durch einen sanften Tod! Und, wenn du uns genom-

men, Laß uns in Himmel kom-

men, Du unser Herr und unser

Gott!

6. Vi gracu, sen ĉagreni

El mondo nin forpre-

ni Al fin’ per milda

mort’! Kaj post forpren’ fi-

dele Hejmigu nin ĉiele, Sinjoro, Dio, nia

fort’!

6.) Finfine vi nin

prenu El tiu mond’,

ĉagrenu Ni ne pro tio ĉi! Kaj kiam vi nin pre-

nos, Ho faru, ke ni venos En vian regnon, ka-

ra Di’!

…  …  …  …

4S-ro Gießner unue tajpis:

duona tamen nur.

7. Ĉe l’fino de la tago kuŝigu vin sen plago, silentas la anim’. Ne punu nian faron, sed nin kaj la najba-

ron dormigu, Dio, nun

sem tim’.

6. So legt euch denn, ihr Brüder,

In Gottes Namen nieder; Kalt ist der Abendhauch. Verschon uns, Gott! mit

Strafen, Und laß uns ruhig schlafen! Und unsern kranken Nach-

bar auch!

7. Kuŝiĝu do kun pio Vi en la nom’ de Dio, Jam fridas nokta

vent’. Per punoj, Di’, ne

ĝenu, Per dolĉa dorm’ nin

benu, Najbaron ankaŭ en

turment’.

7.) Gefratoj, enli-

tiĝu, Trankvile endor-

miĝu! Noktiĝas ĉie ĉi; Vin gardos nia Dio. Li regas super ĉio. Ĝis morgaŭ nun ri-

pozu vi!

Traduko de la Germana poemo “Abendlied” de Matthias Claudius (∗1740-08-15 – †1815-01-21) en Esperanton de Joachim Gießner (∗1913-12-23 – †2003-11-25).

Arg-394-782 (2007-03-28 09:55:34)

Mi, Manfred Retzlaff, detajpis tiun tradukon de Joachim Gießner el folio kun letero, kiun skribis al mi en 1987-11-24 s-ro Joachim Gießner. Li skribis en tiu letero, ke la fakto, ke lia traduko de la unua strofo estas tute la sama kiel en tiu de Otto Bonte, estas hazardo kaj ke li ne sciis antaŭe la tradukon de Otto Bonte.

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Matthias Claudius (∗1740-08-15 – †1815-01-21).

Arg-394-776 (2012-12-24 20:31:03)

La poemo estas kantebla laŭ melodio verkita de Johann Abraham Peter Schulz (31.03.1747 - 10.06.1800). Pri tiu vidu la retejon http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Johann_Abraham_ Peter_Schulz . Vidu ankaŭ: http: // ingeb. org/ Lieder/ DerMondi. html . Tie estas aŭdebla la meolodio. La muziknotoj troviĝas en http: // www. liederprojekt. org/ lied27783. html .

Traduko de la Germana poemo “Abendlied” de Matthias Claudius (∗1740-08-15 – †1815-01-21) en Esperanton de Guido Holz (∗1920 – †1989).

Arg-394-778 (2007-03-26 12:53:22)

Tiu ĉi traduko estas publikigita en 1984 en “Esperanto aktuell”, la organo de Germana Esperanto-Asocio, sur la aldonaj “Flavaj paĝoj”, sur paĝo 14 de la numero 6/984. Mi, Manfred Retzlaff, detajpis la tradukon el tiu, en 2007-03-26. Enigis la tradukon de Guido Holz la tiama redaktisto d-ro Dirk Willkommen.

Traduko de la Germana poemo “Abendlied” de Matthias Claudius (∗1740-08-15 – †1815-01-21) en Esperanton de Manfred Retzlaff (∗1938-11-

04) en 1989-09-10.

MR-013-2 / Arg-394-777 (2007-03-26 13:19:45)

Tiu ĉi traduko estas unue publikigita en 1984 en “Esperanto aktuell”, numero 6/1984, la organo de Germana Esperanto-Asocio, sur la aldonaj “Flavaj paĝoj”, paĝo 15. Enigis ka tekston de la traduko la tiama redaktisto d-ro Dirk Willkommen. Mi, Manfred Retzlaff, ŝanĝis en 2007-03-26 nur la duan strofon, kompare al la teksto aperinta en “Esperanto aktuell 6/1984”.