Inhaltsverzeichnis

Hugo von Hofmannsthal, Ambaŭ; Hugo von Hofmannsthal, Die Beiden . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 2

Hugo von Hofmannsthal, Ambaŭ; Hugo von Hofmannsthal, Die Beiden  2/2
Hugo von Hofmannsthal,  Hugo von Hofmannsthal,
Ambaŭ  Die Beiden

tradukita de Manfred Retzlaff

La vin-pokalon portis ŝi

- Al ŝia buŝ’ similis ĝi - Ŝi paŝis tien kun leĝer’, Ne saltis guto al la ter’.

Sie trug den Becher in der Hand

- Ihr Kinn und Mund glich seinem Rand - So leicht und sicher war ihr Gang, Kein Tropfen aus dem Becher sprang.

Leĝere, tamen firme li Sur juna rajd-ĉevalo sidis, Per fajna gesto li ĝin bridis Kaj treme staris tiu ĉi.

So leicht und fest war seine Hand: Er ritt auf einem jungen Pferde, Und mit nachlässiger Gebärde Erzwang er, dass es zitternd stand.

Sed kiam la pokalon li Transpreni volis de l’ knabino, Ekvibris ili ambaŭ tre Kaj mano trovis manon ne, Ne povis teni tiun ĉi, Kaj sur la grundon fluis vino.

Jedoch , wenn er aus ihrer Hand Den leichten Becher nehmen sollte, So war es beiden allzu schwer: Denn beiden bebten sie so sehr, Dass keine Hand die andre fand Und dunkler Wein am Boden rollte.

Traduko de la Germana poemo “Die Beiden” de Hugo von Hofmannsthal (∗1874-02-01 – †1929-07.15) en Esperanton de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04) en 2008-06-02.

MR-467-1 / Arg-474-915 (2008-06-03 08:08:17)

Mi, Manfred Retzlaff, trovis la originan germanan version de tiu ĉi poemo en la revuo “Natur und Medizin” 03/2008, sur paĝo 18. Ĝi aperis presite ankaŭ en la libro “Deutche Gedichte”, eldonita de la iama germana federacia prezidanto Karl Carstens.

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Hugo von Hofmannsthal (∗1874-02-01 – †1929-07.15).

Arg-474-914 (2008-06-03 08:00:27)

Ein Ausdruck dieses Gedichtes ist abgedruckt in der Zeitschrift “Natur und Medizin” 03/2008, entnommen aus dem Gedichtband “Deutsche Gedichte”, der von dem ehemaligen deutschen Bundespräsidenten Karl Carstens herausgegeben worden ist.

http://www.poezio.net/version?poem-id=474&version-id=915,914