1/1

Heinrich Heine,

Vin kantflugile, kara

tradukita de Kálmán Kalocsay

Vin kantflugile, kara, mi portus de tie ĉi. Sur Ganges-bordo lokon belegan ja scias mi.

Ruĝflora ĝarden’ tie kuŝas en lunlumita kviet’, la lotusfloroj atendas je l’ kora fratinet’.

Violoj ridetas, kisas, rigardas el stela ĉiel’, fabelojn odorajn rozoj flustras al si ĉe orel’.

Spionas la piaj, saĝaj gazeloj, saltas kun baŭm’, la sankta river’ lontane susuras per sia ŝaŭm’.

Kaj tie ni por ripozo kuŝos sub alta palm’, kaj trinkos amon, pacon kaj sonĝos pri fea ĉarm’.

Traduko de la Germana poemo “Auf Flügeln des Gesanges” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Kálmán Kalocsay (Kalmano Kaloĉajo, ∗1911 – †1976).

Arg-540-1081 (2010-05-22 15:40:11)

http://www.poezio.net/version?poem-id=540&version-id=1081