1/2

Heinrich Heine,  Heinrich Heine,
Vin kantflugile, kara  Sur flugiloj de la kanto
tradukita de Kálmán Kalocsay  tradukita de Manfredo Ratislavo

Vin kantflugile, kara, mi portus de tie ĉi. Sur Ganges-bordo lokon belegan ja scias mi.

Sur flugiloj de la kanto Al Gango vi lasu vin Forporti de via amanto Al plej bela lok´ , karulin´ .

Ruĝflora ĝarden’ tie kuŝas en lunlumita kviet’, la lotusfloroj atendas je l’ kora fratinet’.

Jen kuŝas en la lunbrilo Floranta lotus-ĝarden´ , Aperas en la trankvilo Sorĉigaj feinoj jen.

Violoj ridetas, kisas, rigardas el stela ĉiel’, fabelojn odorajn rozoj flustras al si ĉe orel’.

Karese la violetojn Subridi jen aŭdas vi, Rakontas odorajn sekretojn La rozoj inter si.

Spionas la piaj, saĝaj gazeloj, saltas kun baŭm’, la sankta river’ lontane susuras per sia ŝaŭm’.

Gazeloj alsaltas maltime, Mallaŭte nur tra la aer´ Aŭdigas de malproksime Susuro de l´ sankta river´ .

Kaj tie ni por ripozo kuŝos sub alta palm’, kaj trinkos amon, pacon kaj sonĝos pri fea ĉarm’.

Ni volas ekkuŝi tie, En arbareto sub palm’ Ripozi kaj am-ebrie Sonĝadi en nokta kalm’.

…  …

2/2

Traduko de la Germana poemo “Auf Flügeln des Gesanges” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Kálmán Kalocsay (Kalmano Kaloĉajo, ∗1911 – †1976).

Arg-540-1081 (2010-05-22 15:40:11)

Traduko de la Germana poemo “Auf Flügeln des Gesanges” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04).

Arg-540-1080 (2010-05-23 23:03:44)

El la �Libro de l´ Kantoj“, lirika intermezo.

http://www.poezio.net/version?poem-id=540&version-id=1081,1080