1/1

Heinrich Heine,  Heinrich Heine,  Heinrich Heine,

Sur flugiloj de la kanto Vin kantflugile, kara

Auf Flügeln des Gesanges

tradukita de Manfredo Ratislavo tradukita de Kálmán Kalocsay

Sur flugiloj de la kanto Al Gango vi lasu vin Forporti de via amanto Al plej bela lok´ , karulin´ .

Vin kantflugile, kara, mi portus de tie ĉi. Sur Ganges-bordo lokon belegan ja scias mi.

Auf Flügeln des Gesanges, Herzliebchen, trag ich dich fort, Fort nach den Fluten des Ganges, Dort weiß ich den schönsten Ort.

Jen kuŝas en la lunbrilo Floranta lotus-ĝarden´ , Aperas en la trankvilo Sorĉigaj feinoj jen.

Ruĝflora ĝarden’ tie kuŝas en lunlumita kviet’, la lotusfloroj atendas je l’ kora fratinet’.

Dort liegt ein rotblühender Garten Im stillen Mondenschein; Die Lotosblumen erwarten Ihr trautes Schwesterlein.

Karese la violetojn Subridi jen aŭdas vi, Rakontas odorajn sekretojn La rozoj inter si.

Violoj ridetas, kisas, rigardas el stela ĉiel’, fabelojn odorajn rozoj flustras al si ĉe orel’.

Die Veilchen kichern und kosen, Und schaun nach den Sternen empor; Und heimlich erzählen die Rosen Sich duftende Märchen ins Ohr.

Gazeloj alsaltas maltime, Mallaŭte nur tra la aer´ Aŭdigas de malproksime Susuro de l´ sankta river´ .

Spionas la piaj, saĝaj gazeloj, saltas kun baŭm’, la sankta river’ lontane susuras per sia ŝaŭm’.

Es hüpfen herbei und lauschen Die frommen, klugen Gazelln; Und in der Ferne rauschen Des heiligen Stromes Welln.

Ni volas ekkuŝi tie, En arbareto sub palm’ Ripozi kaj am-ebrie Sonĝadi en nokta kalm’.

Kaj tie ni por ripozo kuŝos sub alta palm’, kaj trinkos amon, pacon kaj sonĝos pri fea ĉarm’.

Dort wollen wir niedersinken Unter dem Palmenbaum, Und Liebe und Ruhe trinken, Und träumen seligen Traum.

Traduko de la Germana poemo “Auf Flügeln des Gesanges” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04).

Arg-540-1080 (2010-05-23 23:03:44)

El la �Libro de l´ Kantoj“, lirika intermezo.

Traduko de la Germana poemo “Auf Flügeln des Gesanges” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Kálmán Kalocsay (Kalmano Kaloĉajo, ∗1911 – †1976).

Arg-540-1081 (2010-05-22 15:40:11)

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17).

Arg-540-1079 (2012-03-09 09:52:29)

Aus dem Buch der Lieder, Lyrisches Intermezzo.

http://www.poezio.net/version?poem-id=540&version-id=1080,1081,1079