1/2

Heinrich Heine,  Heinrich Heine,
Sur flugiloj de la kanto  Auf Flügeln des Gesanges

tradukita de Manfredo Ratislavo

Sur flugiloj de la kanto Al Gango vi lasu vin Forporti de via amanto Al plej bela lok´ , karulin´ .

Auf Flügeln des Gesanges, Herzliebchen, trag ich dich fort, Fort nach den Fluten des Ganges, Dort weiß ich den schönsten Ort.

Jen kuŝas en la lunbrilo Floranta lotus-ĝarden´ , Aperas en la trankvilo Sorĉigaj feinoj jen.

Dort liegt ein rotblühender Garten Im stillen Mondenschein; Die Lotosblumen erwarten Ihr trautes Schwesterlein.

Karese la violetojn Subridi jen aŭdas vi, Rakontas odorajn sekretojn La rozoj inter si.

Die Veilchen kichern und kosen,

Und schaun nach den Sternen empor; Und heimlich erzählen die Rosen Sich duftende Märchen ins Ohr.

Gazeloj alsaltas maltime, Mallaŭte nur tra la aer´ Aŭdigas de malproksime Susuro de l´ sankta river´ .

Es hüpfen herbei und lauschen Die frommen, klugen Gazelln; Und in der Ferne rauschen Des heiligen Stromes Welln.

Ni volas ekkuŝi tie, En arbareto sub palm’ Ripozi kaj am-ebrie Sonĝadi en nokta kalm’.

Dort wollen wir niedersinken Unter dem Palmenbaum, Und Liebe und Ruhe trinken, Und träumen seligen Traum.

…  …

2/2

Traduko de la Germana poemo “Auf Flügeln des Gesanges” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04).

Arg-540-1080 (2010-05-23 23:03:44)

El la �Libro de l´ Kantoj“, lirika intermezo.

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17).

Arg-540-1079 (2012-03-09 09:52:29)

Aus dem Buch der Lieder, Lyrisches Intermezzo.

http://www.poezio.net/version?poem-id=540&version-id=1080,1079