1/2

Robert T. Odeman,

Saĝa ĝardenisto

übersetzt von Adolf Sproeck

Kontraŭ ĝardenista maniero mi surverŝas plantojn de l’ ĝardeno per konjako, rumo kaj biero. Planto vivas en ebria sveno.

Kial agas tiel mi mistere? Multajn tio ege interesas: Kuracisto mia tre severe ĉian alkoholon malpermesas.

“Via manĝo estu vegetara, tiam repuriĝos korpo via.” La afero estas tute klara. Mi nun vivas laŭ ordono lia.

Tial mi depost semajnoj bone la ĝardenon speciale malsekigas, manĝas ĝiajn fruktojn laŭordone. La doktoron tio tre mirigas:

“Tiu kazo estas tre malklara. Kvankam tute laŭ ordono mia via manĝo estas vegetara, pli ol iam estas vi ebria...”

…

2/2

Übersetzung des deutschen Gedichtes “Der kluge Gärtnersmann” von Robert T. Odeman (Bürgerlicher Name: Martin Hoyer, ∗1904-11-30 – †1985-01.14) ins Esperanto durch Adolf Sproeck (∗1890 – †1978-03-25). Arg-534-1066 (2010-04-12 23:17:53) Tiu ĉi Esperantigo troviĝis presita en la revuo “La Praktiko”, n-ro 11 (361), 31-a jaro, novembro 1967. Vidu ankaŭ la retan poem-kolekton www. literaturo. dk sub http: // www. literaturo. dk/ valdemaro. htm . Pri la tradukinto Adolf Sproeck troviĝas informoj en http: // eo. wikipedia. org/ wiki/ Adolf_Sproeck .

http://www.poezio.net/version?poem-id=534&version-id=1066