1/1

Johann Wolfgang von Goethe,  Johann Wolfgang von Goethe,
Mignon  La bela lando

übersetzt von Karl Vanselow

Kennst du das Land, wo die Zitronen blühn, Im dunklen Laub die Goldorangen glühn, Ein sanfter Wind vom blauen Himmel weht, Die Myrte still und hoch der Lorbeer steht? Kennst du es wohl? Dahin! Dahin Möcht ich mit dir, o mein Geliebter, ziehn!

Ĉu konas vi la landon kun la flor’ De citronujoj kaj oranĝa or’? Bluegas la ĉiel’ kun milda vent’, La mirt’, la laŭro staras en silent’. Ĉu vi ĝin konas? For al ĝi, Al tiu revo-land’ sopiras mi.

Kennst du das Haus? Auf Säulen ruht sein Dach. Es glänzt der Saal, es schimmert das Gemach, Und Marmorbilder stehn und sehn mich an: Was hat man dir, du armes Kind, getan? Kennst du es wohl? Dahin! Dahin Möcht ich mit dir, o mein Geliebter, ziehn!

Ĉu konas vi la domon sen kompar’? Kolonoj brilas, brilas la ĉambrar’, Marmoraj dioj alrigardas nin Demande: Kio malgajigas vin? Ĉu vi ĝin konas? For al ĝi, Al tiu revo-land’ sopiras mi.

Kennst du den Berg und seinen Wolkensteg? Das Maultier sucht im Nebel seinen Weg, In Höhlen wohnt der Drachen alte Brut, Es stürzt der Fels und über ihn die Flut. Kennst du es wohl? Dahin! Dahin Möcht ich mit dir, o mein Geliebter, ziehn!

Ĉu konas vi la monton en nebul’? La vojon serĉas tra nubar’ la mul’, De la rokegoj tondras la torent’, Kaverne loĝas praa drako-gent’. Ĉu vi ĝin konas? For al ĝi, Al tiu revo-land’ sopiras mi.

Verfasser dieses deutschen Gedichtes ist Johann Wolfgang von Goethe (∗1749-08-28 – †1832-03-22).

Arg-533-1063 (2010-04-05 14:35:18)

Übersetzung des deutschen Gedichtes “Mignon” von Johann Wolfgang von Goethe (∗1749-08-28 – †1832-03-22) ins Esperanto durch Karl Vanselow (∗1877-03-20 – †1959-12-28).

Arg-533-1064 (2010-04-05 14:20:53)

Tiu ĉi esperantigo troviĝas en la poem-libreto “Nia Lingvo Esperanto, Elektita poezio por deklamo kaj kanto, Dua kajero de la unua serio, Dua Ardesia-eldono”, verkita kaj eldonita de Karl Vanselow, sur la paĝo 60. Sub la teksto eatas tie indikita: (Laŭ “Mignon” de Goethe. Verkita nur por deklamo). - Pri la aŭtoro Karl Vanselow legeblas informoj en http: // eo. wikipedia. org/ wiki/ Karl_Vanselow .

http://www.poezio.net/version?poem-id=533&version-id=1063,1064