1/2

Thomas Moore,  Thomas Moore,
’T is the Last Rose of Summer  La lasta rozo

tradukita de Clarence Bicknell

kun ok-liniaj strofoj  kun ok-liniaj strofoj

’T is the last rose of summer Left blooming alone; All her lovely companions Are faded and gone; No flower of her kindred, No rosebud is nigh, To reflect back her blushes, To give sigh for sigh.

Jen la lasta rozeto de fora somer’! Ĝiaj belaj kunuloj jam velkis sur ter’! Ne restas parenco, ne unu rozflor’ Partoprenas kompate en ĝia dolor’.

I’ll not leave thee, thou lone one! To pine on the stem; Since the lovely are sleeping, Go sleep thou with them. Thus kindly I scatter Thy leaves o’er the bed, Where thy mates of the garden Lie scentless and dead.

Mi ne lasos vin velki tutsola, ho roz’. Iru dormi kun ili en paca ripoz’. Nun viajn petalojn disĵetas mi for Al viaj kunuloj sen viv’, sen odor’.

So soon may I follow When friendships decay, And from Love’s shining circle The gems drop away. When true hearts lie wither’d And fond ones are flown, Oh! who would inhabit his bleak world alone?

Tiel same volonte formortus mi mem, Se ne plu min atendus amika manprem’. Ĉar kiu kun koro en tiu ĉi mond’ Volus loĝi izola sen amo-respond’?

…  …

2/2

Verkinto de tiu ĉi Angla poemo estas Thomas Moore (∗1779-05-28 – †1852-02-25).

Arg-531-1058 (2010-03-28 21:25:21)

Mi, Manfred Retzlaff, kopiis tiun poemon el la retejo http: // www. franks. org/ fr01066. htm . Pri la verkinto, la irlanda poeto Thomas Moore, vidu la vikipedian retejon http: // en. wikipedia. org/ wiki/ Thomas_Moore .

Traduko de la Angla poemo “’T is the Last Rose of Summer ” de Thomas Moore (∗1779-05-28 – †1852-02-25) en Esperanton de Clarence Bicknell (∗1842-10-27 – †1918-07-17).

Arg-531-1060 (2014-02-15 14:00:59)

Mi, Manfred Retzlaff, trovis tiun ĉi poemtradukon en folio kun kantoj prezentitaj dum la 12a jarkunveno de Germana Esperanta Fervojista Asocio (GEFA), la 12an de oktobro 1968. Pri la tradukinto vidu la retejon http: // eo. wikipedia. org/ wiki/ Clarence_Bicknell .

http://www.poezio.net/version?poem-id=531&version-id=1058,1060