1/1

Thomas Moore,  Thomas Moore,  Thomas Moore,

La lasta rozo de somero ’T is the Last Rose of Summer

La lasta rozo

tradukita de N. N. 101  tradukita de Antoni Grabowski

Nun floras de l’somero la so-

la lasta rozo. La kunvivantoj ĝiaj velkis

en mortripozo: ne estas flor’ parenca, aŭ

rozburĝono ia, Por ĝemojn kaj ruĝiĝojn re-

doni al alia.

’T is the last rose of summer left

blooming alone; All her lovely companions are

faded and gone; No flower of her kindred, no ro-

sebud is nigh, To reflect back her blushes, to

give sigh for sigh.

Jen floras sola, forlasita la lasta

rozo de l’ somero, Dum ĝia ĉarma gefrataro, velkinte kuŝas jam sur tero. Ne estas ia flor’ parenca, nek rozburĝono en proksimo, Por interŝanĝi la ridetojn aŭ la sopirojn, laŭ kutimo.

Mi ne vin lasos sole, sur la

tronket’ plendeti Ĉar la beluloj dormas, vi

devas kundormeti. En morto, sen parfumo,

l’amikoj jam dormetas: Do floron vian teren ĝentile

mi disĵetas.

I’ll not leave thee, thou lone one! To pine on the stem; Since the lovely are sleeping, go sleep thou with them. Thus kindly I scatter thy leaves

o’er the bed, Where thy mates of the garden lie scentless and dead.

Mi vin ne lasos, ho soleca, ĉagrene sur trunketo brili; Ĉar la karuloj viaj dormas, do iru, dormu vi kun ili! Foliojn viajn mi afable disĵetas

sur bedeto jena: Vi kuŝu apud senaroma, malviva

kunular’ ĝardena!

Mi tiel volus sekvi se

l’amikec’ finiĝus Aŭ la juveloj brilaj de

l’amular’ foriĝus: Ĉar se la koroj veraj kaj

dolĉaj ne plu estus, En la dezerta mondo volon-

te kiu restus?

So soon may I follow when fri-

endships decay, And from Love’s shining circle the gems drop away. When true hearts lie wither’d and fond ones are flown, Oh! who would inhabit this

bleak world alone?

Mi tiel sekvu, kiam pasos de l’

amikeco flor’ fidela, Kaj el brilanta amo-ringo elfalos

lasta ŝton’ juvela. Ĉar kiam velkis veraj koroj, sentemaj flugis for el rondo, Ho, kiu volus tiam loĝi solece en

malvarma mondo?

Traduko de la Angla poemo “’T is the Last Rose of Summer” de Thomas Moore (∗1779-05-28 – †1852-02-25) en Esperanton de N. N. 101.

Arg-530-2211 (2014-11-03 22:41:14)

Tiu ĉi poem-esperantigo troviĝas en http: // www. gutenberg. org/ files/ 38240/ 38240-h/ vol1/ e01. htm .

Verkinto de tiu ĉi Angla poemo estas Thomas Moore (∗1779-05-28 – †1852-02-25).

Arg-530-1053 (2014-11-04 07:57:07)

Mi, Manfred Retzlaff, kopiis tiun poemon el la retejo http: // www. franks. org/ fr01066. htm . Pri la verkinto, la irlanda poeto Thomas Moore, vidu la vikipedian retejon http: // en. wikipedia. org/ wiki/ Thomas_Moore .

Traduko de la Angla poemo “’T is the Last Rose of Summer” de Thomas Moore (∗1779-05-28 – †1852-02-25) en Esperanton de Antoni Grabowski (∗1857-06-11 – †1921-07-04).

Arg-530-1056 (2010-03-28 19:37:25)

Tiun ĉi poem-tradukon mi, Manfred Retzlaff, kopiis el la retejo http: // www. netlibrary. net/ eBooks/ Wordtheque/ eo/ 221211. TXT .

http://www.poezio.net/version?poem-id=530&version-id=2211,1053,1056