1/2

Thomas Moore,  Thomas Moore,  Thomas Moore,

La lasta rozo La lasta rozo de somero

La lasta rozo

translated by Antoni Grabowski translated by N. N. 101 translated by Clarence Bicknell

Jen floras sola, forlasita la lasta rozo

de l’ somero, Dum ĝia ĉarma gefrataro, velkinte

kuŝas jam sur tero. Ne estas ia flor’ parenca, nek roz-

burĝono en proksimo, Por interŝanĝi la ridetojn aŭ la so-

pirojn, laŭ kutimo.

Nun floras de l’somero la sola

lasta rozo. La kunvivantoj ĝiaj velkis en

mortripozo: ne estas flor’ parenca, aŭ roz-

burĝono ia, Por ĝemojn kaj ruĝiĝojn redo-

ni al alia.

Jen la lasta rozeto de fora

somer’! Ĝiaj belaj kunuloj jam

velkis sur ter’! Ne restas parenco, ne unu

rozflor’ Partoprenas kompate en

ĝia dolor’.

Mi vin ne lasos, ho soleca, ĉagrene

sur trunketo brili; Ĉar la karuloj viaj dormas, do iru,

dormu vi kun ili! Foliojn viajn mi afable disĵetas sur

bedeto jena: Vi kuŝu apud senaroma, malviva ku-

nular’ ĝardena!

Mi ne vin lasos sole, sur la

tronket’ plendeti Ĉar la beluloj dormas, vi devas

kundormeti. En morto, sen parfumo,

l’amikoj jam dormetas: Do floron vian teren ĝentile mi

disĵetas.

Mi ne lasos vin velki tut-

sola, ho roz’. Iru dormi kun ili en paca

ripoz’. Nun viajn petalojn

disĵetas mi for Al viaj kunuloj sen viv’,

sen odor’.

Mi tiel sekvu, kiam pasos de l’ ami-

keco flor’ fidela, Kaj el brilanta amo-ringo elfalos

lasta ŝton’ juvela. Ĉar kiam velkis veraj koroj, sente-

maj flugis for el rondo, Ho, kiu volus tiam loĝi solece en

malvarma mondo?

Mi tiel volus sekvi se l’amikec’

finiĝus Aŭ la juveloj brilaj de

l’amular’ foriĝus: Ĉar se la koroj veraj kaj dolĉaj

ne plu estus, En la dezerta mondo volonte

kiu restus?

Tiel same volonte formor-

tus mi mem, Se ne plu min atendus

amika manprem’. Ĉar kiu kun koro en tiu ĉi

mond’ Volus loĝi izola sen amo-

respond’?

…  …  …

2/2

Translation of the English poem “’T is the Last Rose of Summer” by Thomas Moore (∗1779-05-28 – †1852-02-25) into Esperanto by Antoni Grabowski (∗1857-06-11 – †1921-07-04).

Arg-530-1056 (2010-03-28 19:37:25)

Tiun ĉi poem-tradukon mi, Manfred Retzlaff, kopiis el la retejo http: // www. netlibrary. net/ eBooks/ Wordtheque/ eo/ 221211. TXT .

Translation of the English poem “’T is the Last Rose of Summer” by Thomas Moore (∗1779-05-28 – †1852-02-25) into Esperanto by N. N. 101.

Arg-530-2211 (2014-11-03 22:41:14)

Tiu ĉi poem-esperantigo troviĝas en http: // www. gutenberg. org/ files/ 38240/ 38240-h/ vol1/ e01. htm .

Translation of the English poem “’T is the Last Rose of Summer” by Thomas Moore (∗1779-05-28 – †1852-02-25) into Esperanto by Clarence Bicknell (∗1842-10-27 – †1918-07-17).

Arg-530-1054 (2014-02-15 13:55:46)

Mi, Manfred Retzlaff, trovis tiun ĉi poem-tradukon en folio kun kantoj prezentitaj dum la 12a jarkunveno de Germana Esperanta Fervojista Asocio (GE-FA), la 12-an de oktobro 1968. Pri la tradukinto vidu la retejon http: // eo. wikisource. org/ wiki/ AЕ�toro: Bicknell_ C. ,_Bordigheza .

http://www.poezio.net/version?poem-id=530&version-id=1056,2211,1054