1/2

Thomas Moore,  Thomas Moore,  Thomas Moore,
La lasta rozo  La lasta rozo de somero  ’T is the Last Rose of Summer
übersetzt von Clarence Bicknell  übersetzt von N. N. 101

Jen la lasta rozeto de fora somer’! Ĝiaj belaj kunuloj jam velkis sur ter’! Ne restas parenco, ne unu rozflor’ Partoprenas kompate en ĝia dolor’.

Nun floras de l’somero la sola lasta rozo. La kunvivantoj ĝiaj velkis en mortripozo: ne estas flor’ parenca, aŭ rozburĝono ia, Por ĝemojn kaj ruĝiĝojn redoni al alia.

’T is the last rose of summer left blooming alone; All her lovely companions are faded and gone; No flower of her kindred, no rosebud is nigh, To reflect back her blushes, to give sigh for sigh.

Mi ne lasos vin velki tutsola, ho roz’. Iru dormi kun ili en paca ripoz’. Nun viajn petalojn disĵetas mi for Al viaj kunuloj sen viv’, sen odor’.

Mi ne vin lasos sole, sur la tronket’ plendeti Ĉar la beluloj dormas, vi devas kundormeti. En morto, sen parfumo, l’amikoj jam dormetas: Do floron vian teren ĝentile mi disĵetas.

I’ll not leave thee, thou lone one! To pine on the stem; Since the lovely are sleeping, go sleep thou with them. Thus kindly I scatter thy leaves o’er the bed, Where thy mates of the garden lie scentless and dead.

Tiel same volonte formortus mi mem, Se ne plu min atendus amika manprem’. Ĉar kiu kun koro en tiu ĉi mond’ Volus loĝi izola sen amo-respond’?

Mi tiel volus sekvi se l’amikec’ finiĝus Aŭ la juveloj brilaj de l’amular’ foriĝus: Ĉar se la koroj veraj kaj dolĉaj ne plu estus, En la dezerta mondo volonte kiu restus?

So soon may I follow when friendships decay,

And from Love’s shining circle the gems drop away. When true hearts lie wither’d and fond ones are flown, Oh! who would inhabit this bleak world alone?

…  …  …

2/2

Übersetzung des englischen Gedichtes “’T is the Last Rose of Summer” von Thomas Moore (∗1779-05-28 – †1852-02-25) ins Esperanto durch Clarence Bicknell (∗1842-10-27 – †1918-07-17).

Arg-530-1054 (2014-02-15 13:55:46)

Mi, Manfred Retzlaff, trovis tiun ĉi poemtradukon en folio kun kantoj prezentitaj dum la 12a jarkunveno de Germana Esperanta Fervojista Asocio (GEFA), la 12-an de oktobro 1968. Pri la tradukinto vidu la retejon http: // eo. wikisource. org/ wiki/ AЕ�toro: Bicknell_C. ,_Bordigheza .

Übersetzung des englischen Gedichtes “’T is the Last Rose of Summer” von Thomas Moore (∗1779-05-28 – †1852-02-25) ins Esperanto durch N. N. 101.

Arg-530-2211 (2014-11-03 22:41:14)

Tiu ĉi poem-esperantigo troviĝas en http: // www. gutenberg. org/ files/ 38240/ 38240-h/ vol1/ e01. htm .

Verfasser dieses englischen Gedichtes ist Thomas Moore (∗1779-05-28 – †1852-02-25).

Arg-530-1053 (2014-11-04 07:57:07)

Mi, Manfred Retzlaff, kopiis tiun poemon el la retejo http: // www. franks. org/ fr01066. htm . Pri la verkinto, la irlanda poeto Thomas Moore, vidu la vikipedian retejon http: // en. wikipedia. org/ wiki/ Thomas_Moore .

http://www.poezio.net/version?poem-id=530&version-id=1054,2211,1053