Inhaltsverzeichnis

August Heinrich Hoffmann, Überraschung; August Heinrich Hoffmann, Surprizo . . . . . 2

August Heinrich Hoffmann, Überraschung; August Heinrich Hoffmann, Surprizo  2/2
August Heinrich Hoffmann,  August Heinrich Hoffmann,
Überraschung  Surprizo

tradukita de Manfred Retzlaff

Und so wandl’ ich viele Tage, Und so wandl’ ich kreuz und quer Durch die Städte, durch die Landschaft, Vom Gebirg’ bis an das Meer.

Kaj mi migras multajn tagoj Tien-reen tra l’ montar’, Tra la urboj, tra l’ pejzaĝo Ĝis la bordo de la mar’.

Selten mal ein heitres Lächeln, Selten mal ein schön Gesicht, Aber düstre Blicke seh’ ich, Draus nur Not und Elend spricht.

Belajn trajtojn kaj rideton Nur malofte vidas mi, Nur rigardojn malĝojegajn Pro mizero ĉie ĉi.

Freud’ und Schönheit lebt in Marmor Und auf alter Leinwand nur, In Italias blauem Himmel Und den Wundern der Natur.

Ĝojo kaj beleco vivas

En marmor’, sur bildoj nur, Sude jen en Itali’, en La mirakloj de l’ natur’.

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas August Heinrich Hoffmann (Hoffmann von Fallersleben, ∗1798-04-02 – †1874-01-19), publikigita 1846-10.

Arg-788-1578 (2013-01-21 23:12:58)

Siehe auch: http: // www. goethezeitportal. de .

Traduko de la Germana poemo “Überraschung” de August Heinrich Hoffmann (Hoffmann von Fallersleben, ∗1798-04-02 – †1874-01-19) en Esperanton de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04) en 1998-12-06.

MR-316-1a / Arg-788-1579 (2013-01-21 23:14:53)

http://www.poezio.net/version?poem-id=788&version-id=1578,1579