1/2

Adriaen (François) Valéry, Adriaen (François) Valéry,

Adriaen (François) Valéry,

Kristana kanto Wir treten zum Beten We gather together

tradukita de Karl Vanselow tradukita de Joseph Weyl

tradukita de Theodore Baker

Al Dio, la lumo de nia es-

pero, Aŭdiĝu la kanto de nia

ador’, Al Dio ni preĝu kun pia

sincero, Ke benu kaj ŝirmu nin

Lia favor’.

Wir treten zum Beten vor Gott den

Gerechten. Er waltet und haltet ein strenges

Gericht. Er läßt von den Schlechten die Gu-

ten nicht knechten; Sein Name sei gelobt - er vergißt un-

ser nicht. Herr, laß uns nicht !

We gather together to ask the

Lord’s blessing; He chastens and hastens His will

to make known. The wicked oppressing now cea-

se from distressing. Sing praises to His Name; He forgets not His own.

Li montru la vojon, Li

gvidu la sorton Al suna estonto tra ĉiu

nubar’, Al niaj animoj Li donu

la forton Por venki malamon de

malamikar’.

Erhöre, gewähre, O Herr, unser Fle-

hen, Du bist es, der Beistand und Hilfe

uns schafft; Denn Dein ist auf Erden und Dein

ist in Höhen, Die Herrlichkeit und Ehre, das

Reich und die Kraft. Herr, laß uns nicht !

Beside us to guide us, our God

with us joining, Ordaining, maintaining His

kingdom divine; So from the beginning the fight

we were winning; Thou, Lord, were at our side, all

glory be Thine!

Al Dio ni preĝu kun kre-

do kaj pio, Al Dio ni fidu kun kora

ador’. Leviĝu ĉielen la melodio De nia kantado por Lia

honor’.

Im Streite zur Seite ist Gott uns ge-

standen, Er wollte, es sollte das Recht sieg-

reich sein: Da ward kaum begonnen, die

Schlacht schon gewonnen. Du, Gott, warst ja mit uns: Der

Sieg, er war Dein! Herr, laß uns nicht !

We all do extol Thee, Thou Lea-

der triumphant, And pray that Thou still our De-

fender will be. Let Thy congregation escape tri-

bulation; Thy Name be ever praised! O

Lord, make us free!

Wir loben Dich oben, Du Herscher

der Welten, Und Singen und Klingen dem König

im Licht. Du wirst uns erhören! Singt, singt

in hellen Chören: Der Herr ist unser Helfer, Er

verlässet uns nicht ! Du Herr bist treu!

…  …  …

2/2

Traduko de la Nederlanda poemo “Wilt heden nu treden” de Adriaen (François) Valéry (Adrianus Valerius, ∗1575 – †1620-01-27) en Esperanton de Karl Vanselow (∗1877-03-20 – †1959-12-28).

Arg-528-1050 (2010-03-24 10:05:00)

Tiu ĉi esperantigo troviĝas en la poem-libreto “Nia Lingvo Esperanto, Elektita poezio por deklamo kaj kanto, Dua kajero de la unua serio, Dua Ardesia-eldono”, verkita kaj eldonita de Karl Vanselow, sur la paĝo 64. Sub la teksto estas indikita: (Verkita laŭ la nederlanda melodio “Wilt heden nu treden”. Originalan melodion kreis Rolf W. Althoff.) - Pri la aŭtoro Karl Vanselow legeblas informoj en http: // eo. wikipedia. org/ wiki/ Karl_Vanselow .

Traduko de la Nederlanda poemo “Wilt heden nu treden” de Adriaen (François) Valéry (Adrianus Valerius, ∗1575 – †1620-01-27) en la Germanan de Joseph Weyl en 1877.

Arg-528-1049 (2010-03-24 10:16:33)

Tiun ĉi germanigon mi, Manfred Retzlaff, kopiis el la retejo http: // www. volksliederarchiv. de/ text1274. html . Vidu ankaŭ http: // ingeb. org/ spiritua/ wirtretz. html .

Traduko de la Nederlanda poemo “Wilt heden nu treden” de Adriaen (François) Valéry (Adrianus Valerius, ∗1575 – †1620-01-27) en la Anglan de Theodore Baker (∗1851 – †1934).

Arg-528-1047 (2010-03-22 21:09:32)

Pri la tradukinto Theodore Baker vidu la retejon http: // www. hymntime. com/ tch/ bio/ b/ a/ k/ baker_t. htm . Li angligis la tekston de la kanto laŭ la Germanigo farita de la aŭstro Eduard Kremser (1838 - 1914). Pri Eduard Kremser vidu: http: // www. hymntime. com/ tch/ bio/ k/ r/ kremser_e. htm .

http://www.poezio.net/version?poem-id=528&version-id=1050,1049,1047