1/2

Adriaen (François) Valéry, Adriaen (François) Valéry,

Adriaen (François) Valéry,

Kristana kanto Oramus, vocamus Wir treten zum Beten

übersetzt von Karl Vanselow übersetzt von Eduard Kremser

übersetzt von Joseph Weyl

Al Dio, la lumo de nia es-

pero, Aŭdiĝu la kanto de nia ad-

or’, Al Dio ni preĝu kun pia

sincero, Ke benu kaj ŝirmu nin Lia

favor’.

1. Oramus, vocamus iustissimum Deum,

Qui munit et punit severe

reos Nec sinit peiores domare

meliores; Sit semper Deo laus, qui re-

spicit nos!

Wir treten zum Beten vor Gott den

Gerechten. Er waltet und haltet ein strenges Ge-

richt. Er läßt von den Schlechten die Guten

nicht knechten; Sein Name sei gelobt - er vergißt unser

nicht. Herr, laß uns nicht !

Li montru la vojon, Li gvi-

du la sorton Al suna estonto tra ĉiu nu-

bar’, Al niaj animoj Li donu la

forton Por venki malamon de ma-

lamikar’.

3. Proeliatus ad latus adiuvit nos Deus;

Agebat, volebat, ut vinceret

ius. Vix sumus aggressi, sunt ho-

stes oppressi; Est, quod adiusti nos, tri-

umphus Tuus.

Erhöre, gewähre, O Herr, unser Fle-

hen, Du bist es, der Beistand und Hilfe uns

schafft; Denn Dein ist auf Erden und Dein ist

in Höhen, Die Herrlichkeit und Ehre, das Reich

und die Kraft. Herr, laß uns nicht !

Al Dio ni preĝu kun kredo

kaj pio, Al Dio ni fidu kun kora ad-

or’. Leviĝu ĉielen la melodio De nia kantado por Lia ho-

nor’.

4. Lauderis, canteris, qui proelia regis!

Oramus, optamus, ut adiu-

ves nos, Ne, fidos quos nosti, subiecti

sint hosti! Sit semper Tibi laus! fac nos

liberos!

Im Streite zur Seite ist Gott uns ge-

standen, Er wollte, es sollte das Recht siegreich

sein: Da ward kaum begonnen, die Schlacht

schon gewonnen. Du, Gott, warst ja mit uns: Der Sieg,

er war Dein! Herr, laß uns nicht !

Wir loben Dich oben, Du Herscher der

Welten, Und Singen und Klingen dem König

im Licht. Du wirst uns erhören! Singt, singt in

hellen Chören: Der Herr ist unser Helfer, Er verlässet

uns nicht ! Du Herr bist treu!

…  …  …

2/2

Übersetzung  des  nie-

derländischen Gedichtes “Wilt heden nu treden” von Adriaen (François) Valéry (Adrianus Valerius, ∗1575 – †1620-01-27) ins Esperanto durch Karl Vanselow (∗1877-03-20 – †1959-12-28).

Arg-528-1050 (2010-03-24 10:05:00)

Tiu ĉi esperantigo troviĝas en la poem-libreto “Nia Lingvo Esperanto, Elektita poezio por deklamo kaj kanto, Dua kajero de la unua serio, Dua Ardesia-eldono”, verkita kaj eldonita de Karl Vanselow, sur la paĝo 64. Sub la teksto estas indikita: (Verkita laŭ la nederlanda melodio “Wilt heden nu treden”. Originalan melodion kreis Rolf W. Althoff.) - Pri la aŭtoro Karl Vanselow legeblas informoj en http: // eo. wikipedia. org/ wiki/ Karl_Vanselow .

Übersetzung  des  nie-

derländischen Gedichtes “Wilt heden nu treden” von Adriaen (François) Valéry (Adrianus Valerius, ∗1575 – †1620-01-27) ins Lateinische durch Eduard Kremser (∗1838 – †1914) in 1877.

Arg-528-1048 (2010-03-22 21:10:56)

Tiun latinigo estas prenita el la retejo http: // ingeb. org/ spiritua/ wirtretz. html . Pri la trsdkinto vidu ankaŭ la Übersetzung des niederländischen Gedichtes “Wilt heden nu treden” von Adriaen (François) Valéry (Adrianus Valerius, ∗1575 – †1620-01-27) ins Deutsche durch Joseph Weyl in 1877.

Arg-528-1049 (2010-03-24 10:16:33)

Tiun ĉi germanigon mi, Manfred Retzlaff, kopiis el la retejo http: // www. volksliederarchiv. de/ text1274. html . Vidu ankaŭ http: // ingeb. org/ spiritua/ wirtretz. html .

http://www.poezio.net/version?poem-id=528&version-id=1050,1048,1049