1/3

Adriaen (François) Valéry,  Adriaen (François) Valéry, Adriaen (François) Valéry,  Adriaen (François) Valéry,

Wir treten zum Beten  Kristana kanto  We gather together  Wilt heden nu treden
tradukita de Joseph Weyl  tradukita de Karl Vanselow tradukita de Theodore Baker

Wir treten zum Beten vor Gott den Ge-

rechten. Er waltet und haltet ein strenges Gericht. Er läßt von den Schlechten die Guten

nicht knechten; Sein Name sei gelobt - er vergißt unser

nicht. Herr, laß uns nicht !

Al Dio, la lumo de nia espe-

ro, Aŭdiĝu la kanto de nia ador’, Al Dio ni preĝu kun pia sin-

cero, Ke benu kaj ŝirmu nin Lia fa-

vor’.

We gather together to ask the Lord’s

blessing; He chastens and hastens His will to

make known. The wicked oppressing now cease

from distressing. Sing praises to His Name; He forgets

not His own.

Wilt heden nu treden voor God, den

Heere, Hem boven al loven van harte zeer, En maken groot zijns lieven namens

eere, Die daar nu onzen vijand slaat terneer.

Erhöre, gewähre, O Herr, unser Flehen, Du bist es, der Beistand und Hilfe uns

schafft; Denn Dein ist auf Erden und Dein ist in

Höhen, Die Herrlichkeit und Ehre, das Reich und

die Kraft. Herr, laß uns nicht !

Li montru la vojon, Li gvidu

la sorton Al suna estonto tra ĉiu nu-

bar’, Al niaj animoj Li donu la for-

ton Por venki malamon de mala-

mikar’.

Beside us to guide us, our God with

us joining, Ordaining, maintaining His kingdom

divine; So from the beginning the fight we we-

re winning; Thou, Lord, were at our side, all glory

be Thine!

Ter eeren ons Heeren wilt al uw dagen Dit wonder bijzonder gedenken toch. Maakt u, o mensch, voor God steeds

wel te dragen, Doet ieder recht en wacht u voor be-

drog!

…  …  …  …

2/3

Im Streite zur Seite ist Gott uns gestan-

den, Er wollte, es sollte das Recht siegreich

sein: Da ward kaum begonnen, die Schlacht

schon gewonnen. Du, Gott, warst ja mit uns: Der Sieg, er

war Dein! Herr, laß uns nicht !

Al Dio ni preĝu kun kredo

kaj pio, Al Dio ni fidu kun kora ador’. Leviĝu ĉielen la melodio De nia kantado por Lia ho-

nor’.

We all do extol Thee, Thou Leader

triumphant, And pray that Thou still our Defender

will be. Let Thy congregation escape tribula-

tion; Thy Name be ever praised! O Lord,

make us free!

Bidt, waket en maket, dat g’in beko-

ring En ’t kwade met schade toch niet en

valt. Uw vroomheid brengt den vijand tot

verstoring, Al waar’ zijn rijk nog eens zoo sterk

bewald!

Wir loben Dich oben, Du Herscher der

Welten, Und Singen und Klingen dem König im

Licht. Du wirst uns erhören! Singt, singt in hel-

len Chören: Der Herr ist unser Helfer, Er verlässet uns

nicht ! Du Herr bist treu!

…  …  …  …

3/3

Traduko de la Nederlanda poemo “Wilt heden nu treden” de Adriaen (François) Valéry (Adrianus Valerius, ∗1575 – †1620-01-27) en la Germanan de Joseph Weyl en 1877.

Arg-528-1049 (2010-03-24 10:16:33)

Tiun ĉi germanigon mi, Manfred Retzlaff, kopiis el la retejo http: // www. volksliederarchiv. de/ text1274. html . Vidu ankaŭ http: // ingeb. org/ spiritua/ wirtretz. html .

Traduko de la Nederlanda poemo “Wilt heden nu treden” de Adriaen (François) Valéry (Adrianus Valerius, ∗1575 – †1620-01-27) en Esperanton de Karl Vanselow (∗1877-03-20 – †1959-12-28).

Arg-528-1050 (2010-03-24 10:05:00)

Tiu ĉi esperantigo troviĝas en la poem-libreto “Nia Lingvo Esperanto, Elektita poezio por deklamo kaj kanto, Dua kajero de la unua serio, Dua Ardesia-eldono”, verkita kaj eldonita de Karl Vanselow, sur la paĝo 64. Sub la teksto estas indikita: (Verkita laŭ la nederlanda melodio “Wilt heden nu treden”. Originalan melodion kreis Rolf W. Althoff.) - Pri la aŭtoro Karl Vanselow legeblas informoj en http: // eo. wikipedia. org/ wiki/ Karl_Vanselow .

Traduko de la Nederlanda poemo “Wilt heden nu treden” de Adriaen (François) Valéry (Adrianus Valerius, ∗1575 – †1620-01-27) en la Anglan de Theodore Baker (∗1851 – †1934).

Arg-528-1047 (2010-03-22 21:09:32)

Pri la tradukinto Theodore Baker vidu la retejon http: // www. hymntime. com/ tch/ bio/ b/ a/ k/ baker_t. htm . Li angligis la tekston de la kanto laŭ la Germanigo farita de la aŭstro Eduard Kremser (1838 - 1914). Pri Eduard Kremser vidu: http: // www. hymntime. com/ tch/ bio/ k/ r/ kremser_e. htm .

Verkinto de tiu ĉi Nederlanda poemo estas Adriaen (François) Valéry (Adrianus Valerius, ∗1575 – †1620-01-27), publikigita 1597.

Arg-528-1046 (2010-08-15 19:38:38)

La verkinto Adriaen (François) Valéry, kiu poste alprenis la latinigitan nomon Adrianus Valerius, estis filo de franc-devena nederlanda militista skribisto kaj notario, kiu en 1569 fariĝis civitano de la nederlanda urbo Middelburg. Vidu ankaŭ la retejojn http: // www. hymntime. com/ tch/ non/ foreign. htm? nl/ wilthede. htm , http: // www. cyberhymnal. org/ non/ nl/ wilthede. htm , http: // ingeb. org/ spiritua/ wirtretz. html , http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Adriaen_Val% C3% A9ry kaj http: // www. hymntime. com/ tch/ non/ foreign. htm? nl/ wilthede. htm .