1/3

Adriaen (François) Valéry,  Adriaen (François) Valéry, Adriaen (François) Valéry,  Adriaen (François) Valéry,
Wir treten zum Beten  Kristana kanto  Wilt heden nu treden  Oramus, vocamus
übersetzt von Joseph Weyl  übersetzt von Karl Vanselow  übersetzt von Eduard Kremser

Wir treten zum Beten vor Gott den Gerech-

ten. Er waltet und haltet ein strenges Gericht. Er läßt von den Schlechten die Guten nicht

knechten; Sein Name sei gelobt - er vergißt unser

nicht. Herr, laß uns nicht !

Al Dio, la lumo de nia espero, Aŭdiĝu la kanto de nia ador’, Al Dio ni preĝu kun pia since-

ro, Ke benu kaj ŝirmu nin Lia fa-

vor’.

Wilt heden nu treden voor God, den

Heere, Hem boven al loven van harte zeer, En maken groot zijns lieven namens ee-

re, Die daar nu onzen vijand slaat terneer.

1. Oramus, vocamus iustissimum Deum,

Qui munit et punit severe reos Nec sinit peiores domare melio-

res; Sit semper Deo laus, qui respicit

nos!

Erhöre, gewähre, O Herr, unser Flehen, Du bist es, der Beistand und Hilfe uns

schafft; Denn Dein ist auf Erden und Dein ist in

Höhen, Die Herrlichkeit und Ehre, das Reich und

die Kraft. Herr, laß uns nicht !

Li montru la vojon, Li gvidu

la sorton Al suna estonto tra ĉiu nubar’, Al niaj animoj Li donu la for-

ton Por venki malamon de mala-

mikar’.

Ter eeren ons Heeren wilt al uw dagen Dit wonder bijzonder gedenken toch. Maakt u, o mensch, voor God steeds wel

te dragen, Doet ieder recht en wacht u voor bedrog!

3. Proeliatus ad latus adiuvit nos Deus;

Agebat, volebat, ut vinceret ius. Vix sumus aggressi, sunt hostes

oppressi; Est, quod adiusti nos, triumphus

Tuus.

Im Streite zur Seite ist Gott uns gestanden, Er wollte, es sollte das Recht siegreich sein: Da ward kaum begonnen, die Schlacht

schon gewonnen. Du, Gott, warst ja mit uns: Der Sieg, er war

Dein! Herr, laß uns nicht !

Al Dio ni preĝu kun kredo kaj

pio, Al Dio ni fidu kun kora ador’. Leviĝu ĉielen la melodio De nia kantado por Lia honor’.

Bidt, waket en maket, dat g’in bekoring En ’t kwade met schade toch niet en valt. Uw vroomheid brengt den vijand tot

verstoring, Al waar’ zijn rijk nog eens zoo sterk be-

wald!

4. Lauderis, canteris, qui proelia regis!

Oramus, optamus, ut adiuves

nos, Ne, fidos quos nosti, subiecti sint

hosti! Sit semper Tibi laus! fac nos li-

beros!

…  …  …  …

2/3

Wir loben Dich oben, Du Herscher der Wel-

ten, Und Singen und Klingen dem König im

Licht. Du wirst uns erhören! Singt, singt in hellen

Chören: Der Herr ist unser Helfer, Er verlässet uns

nicht ! Du Herr bist treu!

…  …  …  …

3/3

Übersetzung des niederländischen Gedichtes “Wilt heden nu treden” von Adriaen (François) Valéry (Adrianus Valerius, ∗1575 – †1620-01-27) ins Deutsche durch Joseph Weyl in 1877.

Arg-528-1049 (2010-03-24 10:16:33)

Tiun ĉi germanigon mi, Manfred Retzlaff, kopiis el la retejo http: // www. volksliederarchiv. de/ text1274. html . Vidu ankaŭ http: // ingeb. org/ spiritua/ wirtretz. html .

Übersetzung  des  nie-

derländischen Gedichtes “Wilt heden nu treden” von Adriaen (François) Valéry (Adrianus Valerius, ∗1575 – †1620-01-27) ins Esperanto durch Karl Vanselow (∗1877-03-20 – †1959-12-28).

Arg-528-1050 (2010-03-24 10:05:00)

Tiu ĉi esperantigo troviĝas en la poem-libreto “Nia Lingvo Esperanto, Elektita poezio por deklamo kaj kanto, Dua kajero de la unua serio, Dua Ardesiaeldono”, verkita kaj eldonita de Karl Vanselow, sur la paĝo 64. Sub la teksto estas indikita: (Verkita laŭ la nederlanda melodio “Wilt heden nu treden”. Originalan melodion kreis Rolf W. Althoff.) - Pri la aŭtoro Karl Vanselow legeblas informoj en http: // eo. wikipedia. org/ wiki/ Karl_Vanselow .

Verfasser dieses niederländischen Gedichtes ist Adriaen (François) Valéry (Adrianus Valerius, ∗1575 – †1620-01-27), veröffentlicht 1597.

Arg-528-1046 (2010-08-15 19:38:38)

La verkinto Adriaen (François) Valéry, kiu poste alprenis la latinigitan nomon Adrianus Valerius, estis filo de franc-devena nederlanda militista skribisto kaj notario, kiu en 1569 fariĝis civitano de la nederlanda urbo Middelburg. Vidu ankaŭ la retejojn http: // www. hymntime. com/ tch/ non/ foreign. htm? nl/ wilthede. htm , http: // www. cyberhymnal. org/ non/ nl/ wilthede. htm , http: // ingeb. org/ spiritua/ wirtretz. html , http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Adriaen_Val% C3% A9ry kaj http: // www. hymntime. com/ tch/ non/ foreign. htm? nl/ wilthede. htm .

Übersetzung des niederländischen Gedichtes “Wilt heden nu treden” von Adriaen (François) Valéry (Adrianus Valerius, ∗1575 – †1620-01-27) ins Lateinische durch Eduard Kremser (∗1838 – †1914) in 1877.

Arg-528-1048 (2010-03-22 21:10:56)

Tiun latinigo estas prenita el la retejo http: // ingeb. org/ spiritua/ wirtretz. html . Pri la trsdkinto vidu ankaŭ la