1/3

Adriaen (François) Valéry, Adriaen (François) Valéry, Adriaen (François) Valéry, Adriaen (François) Valéry,

Wir treten zum Beten Kristana kanto Wilt heden nu treden

Oramus, vo- camus

übersetzt von Joseph Weyl übersetzt von Karl Vanselow übersetzt von Eduard Kremser

Wir treten zum Beten vor

Gott den Gerechten. Er waltet und haltet ein

strenges Gericht. Er läßt von den Schlechten

die Guten nicht knechten;

Sein Name sei gelobt - er

vergißt unser nicht. Herr, laß uns nicht !

Al Dio, la lumo de

nia espero, Aŭdiĝu la kanto de

nia ador’, Al Dio ni preĝu

kun pia sincero,

Ke benu kaj ŝirmu nin Lia favor’.

Wilt heden nu treden

voor God, den Heere, Hem boven al loven van

harte zeer, En maken groot zijns lie-

ven namens eere, Die daar nu onzen vijand

slaat terneer.

1. Oramus, vocamus iustissimum Deum,

Qui munit et punit

severe reos Nec sinit peio-

res domare meliores;

Sit semper Deo laus, qui respicit nos!

Erhöre, gewähre, O Herr,

unser Flehen, Du bist es, der Beistand

und Hilfe uns schafft; Denn Dein ist auf Erden

und Dein ist in Höhen, Die Herrlichkeit und Eh-

re, das Reich und die Kraft.

Herr, laß uns nicht !

Li montru la vojon, Li gvidu la sorton

Al suna estonto

tra ĉiu nubar’, Al niaj animoj Li

donu la forton Por venki mala-

mon de malamikar’.

Ter eeren ons Heeren

wilt al uw dagen Dit wonder bijzonder ge-

denken toch. Maakt u, o mensch, voor

God steeds wel te dragen,

Doet ieder recht en wacht u voor bedrog!

3. Proeliatus ad latus adiuvit nos Deus;

Agebat, volebat, ut

vinceret ius. Vix sumus aggressi,

sunt hostes oppressi;

Est, quod adiusti nos, triumphus Tuus.

Im Streite zur Seite ist

Gott uns gestanden, Er wollte, es sollte das

Recht siegreich sein: Da ward kaum begonnen,

die Schlacht schon gewonnen.

Du, Gott, warst ja mit uns:

Der Sieg, er war Dein! Herr, laß uns nicht !

Al Dio ni preĝu kun kredo kaj pio,

Al Dio ni fidu kun

kora ador’. Leviĝu ĉielen la

melodio De nia kantado

por Lia honor’.

Bidt, waket en maket,

dat g’in bekoring En ’t kwade met schade

toch niet en valt. Uw vroomheid brengt

den vijand tot verstoring,

Al waar’ zijn rijk nog eens zoo sterk bewald!

4. Lauderis, canteris, qui proelia regis!

Oramus, optamus,

ut adiuves nos, Ne, fidos quos nosti,

subiecti sint hosti!

Sit semper Tibi laus! fac nos liberos!

…  …  …  …

2/3

Wir loben Dich oben, Du

Herscher der Welten, Und Singen und Klingen

dem König im Licht. Du wirst uns erhören!

Singt, singt in hellen Chören:

Der Herr ist unser Helfer,

Er verlässet uns nicht ! Du Herr bist treu!

…  …  …  …

3/3

Übersetzung  des  nie-

derländischen Gedichtes “Wilt heden nu treden” von Adriaen (François) Valéry (Adrianus Valerius, ∗1575 – †1620-01-27) ins Deutsche durch Joseph Weyl in 1877.

Arg-528-1049 (2010-03-24 10:16:33)

Tiun ĉi germanigon mi, Manfred Retzlaff, kopiis el la retejo http: // www. volksliederarchiv. de/ text1274. html . Vidu ankaŭ http: // ingeb. org/ spiritua/ wirtretz. html .

Übersetzung des niederländischen Gedichtes “Wilt heden nu treden” von Adriaen (François) Valéry (Adrianus Valerius, ∗1575 – †1620-01-27) ins Esperanto durch Karl Vanselow (∗1877-03-20 – †1959-12-28).

Arg-528-1050 (2010-03-24 10:05:00)

Tiu ĉi esperantigo troviĝas en la poem-libreto “Nia Lingvo Esperanto, Elektita poezio por deklamo kaj kanto, Dua kajero de la unua serio, Dua Ardesia-eldono”, verkita kaj eldonita de Karl Vanselow, sur la paĝo 64. Sub la teksto estas indikita: (Verkita laŭ la nederlanda melodio “Wilt heden nu treden”. Originalan melodion kreis Rolf W. Althoff.) - Pri la aŭtoro Karl Vanselow legeblas informoj en http: // eo. wikipedia. org/ wiki/ Karl_ Vanselow .

Verfasser dieses niederländischen Gedichtes ist Adriaen (François) Valéry (Adrianus Valerius, ∗1575 – †1620-01-27), veröffentlicht 1597.

Arg-528-1046 (2010-08-15 19:38:38)

La verkinto Adriaen (François) Valéry, kiu poste alprenis la latinigitan nomon Adrianus Valerius, estis filo de franc-devena nederlanda militista skribisto kaj notario, kiu en 1569 fariĝis civitano de la nederlanda urbo Middelburg. Vidu ankaŭ la retejojn http: // www. hymntime. com/ tch/ non/ foreign. htm? nl/ wilthede. htm , http: // www. cyberhymnal. org/ non/ nl/ wilthede. htm , http: // ingeb. org/ spiritua/ wirtretz. html , http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Adriaen_ Val% C3% A9ry kaj http: // www. hymntime. com/ tch/ non/ foreign. htm? nl/ wilthede. htm .

Übersetzung des niederländischen Gedichtes “Wilt heden nu treden” von Adriaen (François) Valéry (Adrianus Valerius, ∗1575 – †1620-01-27) ins Lateinische durch Eduard Kremser (∗1838 – †1914) in 1877.

Arg-528-1048 (2010-03-22 21:10:56)

Tiun latinigo estas prenita el la retejo http: // ingeb. org/ spiritua/ wirtretz. html . Pri la trsdkinto vidu ankaŭ la