1/2

Adriaen (François) Valéry, Adriaen (François) Valéry,

Adriaen (François) Valéry,

Oramus, vocamus Kristana kanto We gather together
tradukita de Eduard Kremser tradukita de Karl Vanselow tradukita de Theodore Baker

1. Oramus, vocamus iustissimum Deum,

Qui munit et punit severe

reos Nec sinit peiores domare me-

liores; Sit semper Deo laus, qui re-

spicit nos!

Al Dio, la lumo de nia es-

pero, Aŭdiĝu la kanto de nia ad-

or’, Al Dio ni preĝu kun pia sin-

cero, Ke benu kaj ŝirmu nin Lia

favor’.

We gather together to ask the

Lord’s blessing; He chastens and hastens His will to

make known. The wicked oppressing now cease

from distressing. Sing praises to His Name; He forgets

not His own.

3. Proeliatus ad latus adiuvit nos Deus;

Agebat, volebat, ut vinceret

ius. Vix sumus aggressi, sunt ho-

stes oppressi; Est, quod adiusti nos, trium-

phus Tuus.

Li montru la vojon, Li gvi-

du la sorton Al suna estonto tra ĉiu nu-

bar’, Al niaj animoj Li donu la

forton Por venki malamon de ma-

lamikar’.

Beside us to guide us, our God with

us joining, Ordaining, maintaining His king-

dom divine; So from the beginning the fight we

were winning; Thou, Lord, were at our side, all glo-

ry be Thine!

4. Lauderis, canteris, qui proelia regis!

Oramus, optamus, ut adiuves

nos, Ne, fidos quos nosti, subiecti

sint hosti! Sit semper Tibi laus! fac nos

liberos!

Al Dio ni preĝu kun kredo

kaj pio, Al Dio ni fidu kun kora ad-

or’. Leviĝu ĉielen la melodio De nia kantado por Lia ho-

nor’.

We all do extol Thee, Thou Leader

triumphant, And pray that Thou still our Defen-

der will be. Let Thy congregation escape tribu-

lation; Thy Name be ever praised! O Lord,

make us free!

…  …  …

2/2

Traduko de la Nederlanda poemo “Wilt heden nu treden” de Adriaen (François) Valéry (Adrianus Valerius, ∗1575 – †1620-01-27) en la Latinan de Eduard Kremser (∗1838 – †1914) en 1877.

Arg-528-1048 (2010-03-22 21:10:56)

Tiun latinigo estas prenita el la retejo http: // ingeb. org/ spiritua/ wirtretz. html . Pri la trsdkinto vidu ankaŭ la Traduko de la Nederlanda poemo “Wilt heden nu treden” de Adriaen (François) Valéry (Adrianus Valerius, ∗1575 – †1620-01-27) en Esperanton de Karl Vanselow (∗1877-03-20 – †1959-12-28).

Arg-528-1050 (2010-03-24 10:05:00)

Tiu ĉi esperantigo troviĝas en la poem-libreto “Nia Lingvo Esperanto, Elektita poezio por deklamo kaj kanto, Dua kajero de la unua serio, Dua Ardesia-eldono”, verkita kaj eldonita de Karl Vanselow, sur la paĝo 64. Sub la teksto estas indikita: (Verkita laŭ la nederlanda melodio “Wilt heden nu treden”. Originalan melodion kreis Rolf W. Althoff.) - Pri la aŭtoro Karl Vanselow legeblas informoj en http: // eo. wikipedia. org/ wiki/ Karl_Vanselow .

Traduko de la Nederlanda poemo “Wilt heden nu treden” de Adriaen (François) Valéry (Adrianus Valerius, ∗1575 – †1620-01-27) en la Anglan de Theodore Baker (∗1851 – †1934).

Arg-528-1047 (2010-03-22 21:09:32)

Pri la tradukinto Theodore Baker vidu la retejon http: // www. hymntime. com/ tch/ bio/ b/ a/ k/ baker_t. htm . Li angligis la tekston de la kanto laŭ la Germanigo farita de la aŭstro Eduard Kremser (1838 - 1914). Pri Eduard Kremser vidu: http: // www. hymntime. com/ tch/ bio/ k/ r/ kremser_e. htm .

http://www.poezio.net/version?poem-id=528&version-id=1048,1050,1047