1/1

Adriaen (François) Valéry,  Adriaen (François) Valéry,
Oramus, vocamus  Wilt heden nu treden

tradukita de Eduard Kremser

1. Oramus, vocamus iustissimum Deum, Qui munit et punit severe reos Nec sinit peiores domare meliores; Sit semper Deo laus, qui respicit nos!

Wilt heden nu treden voor God, den Heere, Hem boven al loven van harte zeer, En maken groot zijns lieven namens eere, Die daar nu onzen vijand slaat terneer.

3. Proeliatus ad latus adiuvit nos Deus; Agebat, volebat, ut vinceret ius. Vix sumus aggressi, sunt hostes oppressi; Est, quod adiusti nos, triumphus Tuus.

Ter eeren ons Heeren wilt al uw dagen Dit wonder bijzonder gedenken toch. Maakt u, o mensch, voor God steeds wel te dragen, Doet ieder recht en wacht u voor bedrog!

4. Lauderis, canteris, qui proelia regis! Oramus, optamus, ut adiuves nos, Ne, fidos quos nosti, subiecti sint hosti! Sit semper Tibi laus! fac nos liberos!

Bidt, waket en maket, dat g’in bekoring En ’t kwade met schade toch niet en valt. Uw vroomheid brengt den vijand tot verstoring, Al waar’ zijn rijk nog eens zoo sterk bewald!

Traduko de la Nederlanda poemo “Wilt heden nu treden” de Adriaen (François) Valéry (Adrianus Valerius, ∗1575 – †1620-01-27) en la Latinan de Eduard Kremser (∗1838 – †1914) en 1877.

Arg-528-1048 (2010-03-22 21:10:56)

Tiun latinigo estas prenita el la retejo http: // ingeb. org/ spiritua/ wirtretz. html . Pri la trsdkinto vidu ankaŭ la Verkinto de tiu ĉi Nederlanda poemo estas Adriaen (François) Valéry (Adrianus Valerius, ∗1575 – †1620-01-27), publikigita 1597.

Arg-528-1046 (2010-08-15 19:38:38)

La verkinto Adriaen (François) Valéry, kiu poste alprenis la latinigitan nomon Adrianus Valerius, estis filo de franc-devena nederlanda militista skribisto kaj notario, kiu en 1569 fariĝis civitano de la nederlanda urbo Middelburg. Vidu ankaŭ la retejojn http: // www. hymntime. com/ tch/ non/ foreign. htm? nl/ wilthede. htm , http: // www. cyberhymnal. org/ non/ nl/ wilthede. htm , http: // ingeb. org/ spiritua/ wirtretz. html , http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Adriaen_Val% C3% A9ry kaj http: // www. hymntime. com/ tch/ non/ foreign. htm? nl/ wilthede. htm .

http://www.poezio.net/version?poem-id=528&version-id=1048,1046