1/2

Adriaen (François) Valéry, Adriaen (François) Valéry,

Adriaen (François) Valéry,

Oramus, vocamus Wilt heden nu treden

Wir treten zum Beten

tradukita de Eduard Kremser

tradukita de Joseph Weyl

1. Oramus, vocamus iustissimum Deum,

Qui munit et punit severe

reos Nec sinit peiores domare

meliores; Sit semper Deo laus, qui

respicit nos!

Wilt heden nu treden voor God,

den Heere, Hem boven al loven van harte

zeer, En maken groot zijns lieven na-

mens eere, Die daar nu onzen vijand slaat

terneer.

Wir treten zum Beten vor Gott den

Gerechten. Er waltet und haltet ein strenges

Gericht. Er läßt von den Schlechten die Gu-

ten nicht knechten; Sein Name sei gelobt - er vergißt

unser nicht. Herr, laß uns nicht !

3. Proeliatus ad latus adiuvit nos Deus;

Agebat, volebat, ut vince-

ret ius. Vix sumus aggressi, sunt

hostes oppressi; Est, quod adiusti nos, tri-

umphus Tuus.

Ter eeren ons Heeren wilt al uw

dagen Dit wonder bijzonder gedenken

toch. Maakt u, o mensch, voor God

steeds wel te dragen, Doet ieder recht en wacht u voor

bedrog!

Erhöre, gewähre, O Herr, unser

Flehen, Du bist es, der Beistand und Hilfe

uns schafft; Denn Dein ist auf Erden und Dein

ist in Höhen, Die Herrlichkeit und Ehre, das

Reich und die Kraft. Herr, laß uns nicht !

4. Lauderis, canteris, qui proelia regis!

Oramus, optamus, ut adi-

uves nos, Ne, fidos quos nosti,

subiecti sint hosti! Sit semper Tibi laus! fac

nos liberos!

Bidt, waket en maket, dat g’in

bekoring En ’t kwade met schade toch

niet en valt. Uw vroomheid brengt den vi-

jand tot verstoring, Al waar’ zijn rijk nog eens zoo

sterk bewald!

Im Streite zur Seite ist Gott uns

gestanden, Er wollte, es sollte das Recht sieg-

reich sein: Da ward kaum begonnen, die

Schlacht schon gewonnen. Du, Gott, warst ja mit uns: Der

Sieg, er war Dein! Herr, laß uns nicht !

Wir loben Dich oben, Du Herscher

der Welten, Und Singen und Klingen dem

König im Licht. Du wirst uns erhören! Singt, singt

in hellen Chören: Der Herr ist unser Helfer, Er

verlässet uns nicht ! Du Herr bist treu!

…  …  …

2/2

Traduko de la Nederlanda poemo “Wilt heden nu treden” de Adriaen (François) Valéry (Adrianus Valerius, ∗1575 – †1620-01-27) en la Latinan de Eduard Kremser (∗1838 – †1914) en 1877.

Arg-528-1048 (2010-03-22 21:10:56)

Tiun latinigo estas prenita el la retejo http: // ingeb. org/ spiritua/ wirtretz. html . Pri la trsdkinto vidu ankaŭ la Verkinto de tiu ĉi Nederlanda poemo estas Adriaen (François) Valéry (Adrianus Valerius, ∗1575 – †1620-01-27), publikigita 1597.

Arg-528-1046 (2010-08-15 19:38:38)

La verkinto Adriaen (François) Valéry, kiu poste alprenis la latinigitan nomon Adrianus Valerius, estis filo de franc-devena nederlanda militista skribisto kaj notario, kiu en 1569 fariĝis civitano de la nederlanda urbo Middelburg. Vidu ankaŭ la retejojn http: // www. hymntime. com/ tch/ non/ foreign. htm? nl/ wilthede. htm , http: // www. cyberhymnal. org/ non/ nl/ wilthede. htm , http: // ingeb. org/ spiritua/ wirtretz. html , http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Adriaen_Val% C3% A9ry kaj http: // www. hymntime. com/ tch/ non/ foreign. htm? nl/ wilthede. htm .

Traduko de la Nederlanda poemo “Wilt heden nu treden” de Adriaen (François) Valéry (Adrianus Valerius, ∗1575 – †1620-01-27) en la Germanan de Joseph Weyl en 1877.

Arg-528-1049 (2010-03-24 10:16:33)

Tiun ĉi germanigon mi, Manfred Retzlaff, kopiis el la retejo http: // www. volksliederarchiv. de/ text1274. html . Vidu ankaŭ http: // ingeb. org/ spiritua/ wirtretz. html .

http://www.poezio.net/version?poem-id=528&version-id=1048,1046,1049