1/2

Adriaen (François) Valéry,  Adriaen (François) Valéry,  Adriaen (François) Valéry,  Adriaen (François) Valéry,
Oramus, vocamus  Wilt heden nu treden  We gather together  Kristana kanto
tradukita de Eduard Kremser  tradukita de Theodore Baker  tradukita de Karl Vanselow

1. Oramus, vocamus iustissimum Deum,

Qui munit et punit severe reos Nec sinit peiores domare melio-

res; Sit semper Deo laus, qui respicit

nos!

Wilt heden nu treden voor God, den Hee-

re, Hem boven al loven van harte zeer, En maken groot zijns lieven namens eere, Die daar nu onzen vijand slaat terneer.

We gather together to ask the Lord’s

blessing; He chastens and hastens His will to make

known. The wicked oppressing now cease from

distressing. Sing praises to His Name; He forgets not

His own.

Al Dio, la lumo de nia espero, Aŭdiĝu la kanto de nia ador’, Al Dio ni preĝu kun pia sincero, Ke benu kaj ŝirmu nin Lia fa-

vor’.

3. Proeliatus ad latus adiuvit nos Deus;

Agebat, volebat, ut vinceret ius. Vix sumus aggressi, sunt hostes

oppressi; Est, quod adiusti nos, triumphus

Tuus.

Ter eeren ons Heeren wilt al uw dagen Dit wonder bijzonder gedenken toch. Maakt u, o mensch, voor God steeds wel

te dragen, Doet ieder recht en wacht u voor bedrog!

Beside us to guide us, our God with us

joining, Ordaining, maintaining His kingdom di-

vine; So from the beginning the fight we were

winning; Thou, Lord, were at our side, all glory

be Thine!

Li montru la vojon, Li gvidu la

sorton Al suna estonto tra ĉiu nubar’, Al niaj animoj Li donu la for-

ton Por venki malamon de malami-

kar’.

4. Lauderis, canteris, qui proelia regis!

Oramus, optamus, ut adiuves

nos, Ne, fidos quos nosti, subiecti sint

hosti! Sit semper Tibi laus! fac nos libe-

ros!

Bidt, waket en maket, dat g’in bekoring En ’t kwade met schade toch niet en valt. Uw vroomheid brengt den vijand tot ver-

storing, Al waar’ zijn rijk nog eens zoo sterk be-

wald!

We all do extol Thee, Thou Leader tri-

umphant, And pray that Thou still our Defender

will be. Let Thy congregation escape tribulation; Thy Name be ever praised! O Lord, make

us free!

Al Dio ni preĝu kun kredo kaj

pio, Al Dio ni fidu kun kora ador’. Leviĝu ĉielen la melodio De nia kantado por Lia honor’.

…  …  …  …

2/2

Traduko de la Nederlanda poemo “Wilt heden nu treden” de Adriaen (François) Valéry (Adrianus Valerius, ∗1575 – †1620-01-27) en la Latinan de Eduard Kremser (∗1838 – †1914) en 1877.

Arg-528-1048 (2010-03-22 21:10:56)

Tiun latinigo estas prenita el la retejo http: // ingeb. org/ spiritua/ wirtretz. html . Pri la trsdkinto vidu ankaŭ la Verkinto de tiu ĉi Nederlanda poemo estas Adriaen (François) Valéry (Adrianus Valerius, ∗1575 – †1620-01-27), publikigita 1597.

Arg-528-1046 (2010-08-15 19:38:38)

La verkinto Adriaen (François) Valéry, kiu poste alprenis la latinigitan nomon Adrianus Valerius, estis filo de franc-devena nederlanda militista skribisto kaj notario, kiu en 1569 fariĝis civitano de la nederlanda urbo Middelburg. Vidu ankaŭ la retejojn http: // www. hymntime. com/ tch/ non/ foreign. htm? nl/ wilthede. htm , http: // www. cyberhymnal. org/ non/ nl/ wilthede. htm , http: // ingeb. org/ spiritua/ wirtretz. html , http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Adriaen_Val% C3% A9ry kaj http: // www. hymntime. com/ tch/ non/ foreign. htm? nl/ wilthede. htm .

Traduko de la Nederlanda poemo “Wilt heden nu treden” de Adriaen (François) Valéry (Adrianus Valerius, ∗1575 – †1620-01-27) en la Anglan de Theodore Baker (∗1851 – †1934).

Arg-528-1047 (2010-03-22 21:09:32)

Pri la tradukinto Theodore Baker vidu la retejon http: // www. hymntime. com/ tch/ bio/ b/ a/ k/ baker_t. htm . Li angligis la tekston de la kanto laŭ la Germanigo farita de la aŭstro Eduard Kremser (1838 - 1914). Pri Eduard Kremser vidu: http: // www. hymntime. com/ tch/ bio/ k/ r/ kremser_e. htm .

Traduko de la Nederlanda poemo “Wilt heden nu treden” de Adriaen (François) Valéry (Adrianus Valerius, ∗1575 – †1620-01-27) en Esperanton de Karl Vanselow (∗1877-03-20 – †1959-12-28).

Arg-528-1050 (2010-03-24 10:05:00)

Tiu ĉi esperantigo troviĝas en la poem-libreto “Nia Lingvo Esperanto, Elektita poezio por deklamo kaj kanto, Dua kajero de la unua serio, Dua Ardesia-eldono”, verkita kaj eldonita de Karl Vanselow, sur la paĝo 64. Sub la teksto estas indikita: (Verkita laŭ la nederlanda melodio “Wilt heden nu treden”. Originalan melodion kreis Rolf W. Althoff.) - Pri la aŭtoro Karl Vanselow legeblas informoj en http: // eo. wikipedia. org/ wiki/ Karl_Vanselow .

http://www.poezio.net/version?poem-id=528&version-id=1048,1046,1047,1050