1/3

Adriaen (François) Valéry,  Adriaen (François) Valéry, Adriaen (François) Valéry,  Adriaen (François) Valéry,
We gather together  Kristana kanto  Oramus, vocamus Wir treten zum Beten
translated by Theodore Baker  translated by Karl Vanselow translated by Eduard Kremser translated by Joseph Weyl

We gather together to ask the Lord’s

blessing; He chastens and hastens His will to ma-

ke known. The wicked oppressing now cease from

distressing. Sing praises to His Name; He forgets not

His own.

Al Dio, la lumo de nia espero, Aŭdiĝu la kanto de nia ador’, Al Dio ni preĝu kun pia since-

ro, Ke benu kaj ŝirmu nin Lia fa-

vor’.

1. Oramus, vocamus iustissimum Deum,

Qui munit et punit severe reos Nec sinit peiores domare melio-

res; Sit semper Deo laus, qui respicit

nos!

Wir treten zum Beten vor Gott den Gerech-

ten. Er waltet und haltet ein strenges Gericht. Er läßt von den Schlechten die Guten nicht

knechten; Sein Name sei gelobt - er vergißt unser nicht. Herr, laß uns nicht !

Beside us to guide us, our God with us

joining, Ordaining, maintaining His kingdom di-

vine; So from the beginning the fight we were

winning; Thou, Lord, were at our side, all glory

be Thine!

Li montru la vojon, Li gvidu

la sorton Al suna estonto tra ĉiu nubar’, Al niaj animoj Li donu la for-

ton Por venki malamon de mala-

mikar’.

3. Proeliatus ad latus adiuvit nos Deus;

Agebat, volebat, ut vinceret ius. Vix sumus aggressi, sunt hostes

oppressi; Est, quod adiusti nos, triumphus

Tuus.

Erhöre, gewähre, O Herr, unser Flehen, Du bist es, der Beistand und Hilfe uns

schafft; Denn Dein ist auf Erden und Dein ist in

Höhen, Die Herrlichkeit und Ehre, das Reich und

die Kraft. Herr, laß uns nicht !

We all do extol Thee, Thou Leader tri-

umphant, And pray that Thou still our Defender

will be. Let Thy congregation escape tribulati-

on; Thy Name be ever praised! O Lord, ma-

ke us free!

Al Dio ni preĝu kun kredo kaj

pio, Al Dio ni fidu kun kora ador’. Leviĝu ĉielen la melodio De nia kantado por Lia honor’.

4. Lauderis, canteris, qui proelia regis!

Oramus, optamus, ut adiuves

nos, Ne, fidos quos nosti, subiecti sint

hosti! Sit semper Tibi laus! fac nos li-

beros!

Im Streite zur Seite ist Gott uns gestanden, Er wollte, es sollte das Recht siegreich sein: Da ward kaum begonnen, die Schlacht schon

gewonnen. Du, Gott, warst ja mit uns: Der Sieg, er war

Dein! Herr, laß uns nicht !

…  …  …  …

2/3

Wir loben Dich oben, Du Herscher der Wel-

ten, Und Singen und Klingen dem König im

Licht. Du wirst uns erhören! Singt, singt in hellen

Chören: Der Herr ist unser Helfer, Er verlässet uns

nicht ! Du Herr bist treu!

…  …  …  …

3/3

Translation of the Dutch poem “Wilt heden nu treden” by Adriaen (François) Valéry (Adrianus Valerius, ∗1575 – †1620-01-27) into English by Theodore Baker (∗1851 – †1934).

Arg-528-1047 (2010-03-22 21:09:32)

Pri la tradukinto Theodore Baker vidu la retejon http: // www. hymntime. com/ tch/ bio/ b/ a/ k/ baker_t. htm . Li angligis la tekston de la kanto laŭ la Germanigo farita de la aŭstro Eduard Kremser (1838 - 1914). Pri Eduard Kremser vidu: http: // www. hymntime. com/ tch/ bio/ k/ r/ kremser_e. htm .

Translation of the Dutch poem “Wilt heden nu treden” by Adriaen (François) Valéry (Adrianus Valerius, ∗1575 – †1620-01-27) into Esperanto by Karl Vanselow (∗1877-03-20 – †1959-12-28).

Arg-528-1050 (2010-03-24 10:05:00)

Tiu ĉi esperantigo troviĝas en la poem-libreto “Nia Lingvo Esperanto, Elektita poezio por deklamo kaj kanto, Dua kajero de la unua serio, Dua Ardesiaeldono”, verkita kaj eldonita de Karl Vanselow, sur la paĝo 64. Sub la teksto estas indikita: (Verkita laŭ la nederlanda melodio “Wilt heden nu treden”. Originalan melodion kreis Rolf W. Althoff.) - Pri la aŭtoro Karl Vanselow legeblas informoj en http: // eo. wikipedia. org/ wiki/ Karl_Vanselow .

Translation of the Dutch poem “Wilt heden nu treden” by Adriaen (François) Valéry (Adrianus Valerius, ∗1575 – †1620-01-27) into Latin by Eduard Kremser (∗1838 – †1914) on 1877.

Arg-528-1048 (2010-03-22 21:10:56)

Tiun latinigo estas prenita el la retejo http: // ingeb. org/ spiritua/ wirtretz. html . Pri la trsdkinto vidu ankaŭ la Translation of the Dutch poem “Wilt heden nu treden” by Adriaen (François) Valéry (Adrianus Valerius, ∗1575 – †1620-01-27) into German by Joseph Weyl on 1877.

Arg-528-1049 (2010-03-24 10:16:33)

Tiun ĉi germanigon mi, Manfred Retzlaff, kopiis el la retejo http: // www. volksliederarchiv. de/ text1274. html . Vidu ankaŭ http: // ingeb. org/ spiritua/ wirtretz. html .