1/3

Adriaen (François) Valéry, Adriaen (François) Valéry, Adriaen (François) Valéry, Adriaen (François) Valéry,

Adriaen (François) Valéry,

Wilt heden nu treden Kristana kanto Oramus, vocamus Wir treten zum Beten

We gather together

tradukita de Karl Vanselow tradukita de Eduard Kremser tradukita de Joseph Weyl

tradukita de Theodore Baker

Wilt heden nu treden voor

God, den Heere, Hem boven al loven van harte

zeer, En maken groot zijns lieven na-

mens eere, Die daar nu onzen vijand slaat

terneer.

Al Dio, la lumo de nia

espero, Aŭdiĝu la kanto de nia

ador’, Al Dio ni preĝu kun pia

sincero, Ke benu kaj ŝirmu nin

Lia favor’.

1. Oramus, vocamus iustissimum Deum,

Qui munit et punit seve-

re reos Nec sinit peiores domare

meliores; Sit semper Deo laus, qui

respicit nos!

Wir treten zum Beten vor Gott

den Gerechten. Er waltet und haltet ein strenges

Gericht. Er läßt von den Schlechten die Guten nicht knechten; Sein Name sei gelobt - er vergißt

unser nicht. Herr, laß uns nicht !

We gather together to ask the

Lord’s blessing; He chastens and hastens His will to make known. The wicked oppressing now cease from distressing. Sing praises to His Name; He forgets not His own.

Ter eeren ons Heeren wilt al uw

dagen Dit wonder bijzonder gedenken

toch. Maakt u, o mensch, voor God

steeds wel te dragen, Doet ieder recht en wacht u

voor bedrog!

Li montru la vojon, Li

gvidu la sorton Al suna estonto tra ĉiu

nubar’, Al niaj animoj Li donu

la forton Por venki malamon de

malamikar’.

3. Proeliatus ad latus adiuvit nos Deus;

Agebat, volebat, ut vin-

ceret ius. Vix sumus aggressi, sunt

hostes oppressi; Est, quod adiusti nos,

triumphus Tuus.

Erhöre, gewähre, O Herr, unser

Flehen, Du bist es, der Beistand und Hilfe

uns schafft; Denn Dein ist auf Erden und Dein

ist in Höhen, Die Herrlichkeit und Ehre, das

Reich und die Kraft. Herr, laß uns nicht !

Beside us to guide us, our God

with us joining, Ordaining, maintaining His

kingdom divine; So from the beginning the fight

we were winning; Thou, Lord, were at our side, all glory be Thine!

…  …  …  …  …

2/3

Bidt, waket en maket, dat g’in

bekoring En ’t kwade met schade toch

niet en valt. Uw vroomheid brengt den vi-

jand tot verstoring, Al waar’ zijn rijk nog eens zoo

sterk bewald!

Al Dio ni preĝu kun

kredo kaj pio, Al Dio ni fidu kun kora

ador’. Leviĝu ĉielen la melo-

dio De nia kantado por Lia

honor’.

4. Lauderis, canteris, qui proelia regis!

Oramus, optamus, ut

adiuves nos, Ne, fidos quos nosti,

subiecti sint hosti! Sit semper Tibi laus! fac

nos liberos!

Im Streite zur Seite ist Gott uns

gestanden, Er wollte, es sollte das Recht sieg-

reich sein: Da ward kaum begonnen, die

Schlacht schon gewonnen. Du, Gott, warst ja mit uns: Der

Sieg, er war Dein! Herr, laß uns nicht !

We all do extol Thee, Thou Leader triumphant, And pray that Thou still our

Defender will be. Let Thy congregation escape

tribulation; Thy Name be ever praised! O Lord, make us free!

Wir loben Dich oben, Du Her-

scher der Welten, Und Singen und Klingen dem

König im Licht. Du wirst uns erhören! Singt, singt

in hellen Chören: Der Herr ist unser Helfer, Er

verlässet uns nicht ! Du Herr bist treu!

…  …  …  …  …

3/3

Verkinto de tiu ĉi Nederlanda poemo estas Adriaen (François) Valéry (Adrianus Valerius, ∗1575 – †1620-01-27), publikigita 1597.

Arg-528-1046 (2010-08-15 19:38:38)

La verkinto Adriaen (François) Valéry, kiu poste alprenis la latinigitan nomon Adrianus Valerius, estis filo de franc-devena nederlanda militista skribisto kaj notario, kiu en 1569 fariĝis civitano de la nederlanda urbo Middelburg. Vidu ankaŭ la retejojn http: // www. hymntime. com/ tch/ non/ foreign. htm? nl/ wilthede. htm , http: // www. cyberhymnal. org/ non/ nl/ wilthede. htm , http: // ingeb. org/ spiritua/ wirtretz. html , http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Adriaen_Val% C3% A9ry kaj http: // www. hymntime. com/ tch/ non/ foreign. htm? nl/ wilthede. htm .

Traduko de la Nederlanda poemo “Wilt heden nu treden” de Adriaen (François) Valéry (Adrianus Valerius, ∗1575 – †1620-01-27) en Esperanton de Karl Vanselow (∗1877-03-20 – †1959-12-28).

Arg-528-1050 (2010-03-24 10:05:00)

Tiu ĉi esperantigo troviĝas en la poem-libreto “Nia Lingvo Esperanto, Elektita poezio por deklamo kaj kanto, Dua kajero de la unua serio, Dua Ardesia-eldono”, verkita kaj eldonita de Karl Vanselow, sur la paĝo

64. Sub la teksto estas indikita: (Verkita laŭ la nederlanda melodio “Wilt heden nu treden”. Originalan melodion kreis Rolf W. Althoff.) - Pri la aŭtoro Karl Vanselow legeblas informoj en http: // eo. wikipedia. org/ wiki/ Karl_Vanselow .

Traduko de la Nederlanda poemo “Wilt heden nu treden” de Adriaen (François) Valéry (Adrianus Valerius, ∗1575 – †1620-01-27) en la Latinan de Eduard Kremser (∗1838 – †1914) en 1877.

Arg-528-1048 (2010-03-22 21:10:56)

Tiun latinigo estas prenita el la retejo http: // ingeb. org/ spiritua/ wirtretz. html . Pri la trsdkinto vidu ankaŭ la Traduko de la Nederlanda poemo “Wilt heden nu treden” de Adriaen (François) Valéry (Adrianus Valerius, ∗1575 – †1620-01-27) en la Germanan de Joseph Weyl en 1877.

Arg-528-1049 (2010-03-24 10:16:33)

Tiun ĉi germanigon mi, Manfred Retzlaff, kopiis el la retejo http: // www. volksliederarchiv. de/ text1274. html . Vidu ankaŭ http: // ingeb. org/ spiritua/ wirtretz. html .

Traduko de la Nederlanda poemo “Wilt heden nu treden” de Adriaen (François) Valéry (Adrianus Valerius, ∗1575 – †1620-01-27) en la Anglan de Theodore Baker (∗1851 – †1934).

Arg-528-1047 (2010-03-22 21:09:32)

Pri la tradukinto Theodore Baker vidu la retejon http: // www. hymntime. com/ tch/ bio/ b/ a/ k/ baker_t. htm . Li angligis la tekston de la kanto laŭ la Germanigo farita de la aŭstro Eduard Kremser (1838 - 1914). Pri Eduard Kremser vidu: http: // www. hymntime. com/ tch/ bio/ k/ r/ kremser_e. htm .