1/2

Adriaen (François) Valéry, Adriaen (François) Valéry, Adriaen (François) Valéry, Adriaen (François) Valéry,

Wilt heden nu treden Oramus, vo- camus Kristana kanto We gather together

tradukita de Eduard Kremser tradukita de Karl Vanselow tradukita de Theodore Baker

Wilt heden nu treden

voor God, den Heere, Hem boven al loven van

harte zeer, En maken groot zijns lie-

ven namens eere, Die daar nu onzen vijand

slaat terneer.

1. Oramus, vocamus iustissimum Deum,

Qui munit et punit

severe reos Nec sinit peiores do-

mare meliores; Sit semper Deo laus,

qui respicit nos!

Al Dio, la lumo de

nia espero, Aŭdiĝu la kanto de

nia ador’, Al Dio ni preĝu

kun pia sincero, Ke benu kaj ŝirmu

nin Lia favor’.

We gather together to ask the Lord’s blessing;

He chastens and hastens His will to make known.

The wicked oppressing now cease from distressing.

Sing praises to His Name; He forgets not His own.

Ter eeren ons Heeren wilt

al uw dagen Dit wonder bijzonder ge-

denken toch. Maakt u, o mensch, voor

God steeds wel te dragen,

Doet ieder recht en wacht u voor bedrog!

3. Proeliatus ad latus adiuvit nos Deus;

Agebat, volebat, ut

vinceret ius. Vix sumus aggressi,

sunt hostes oppressi;

Est, quod adiusti nos, triumphus Tuus.

Li montru la vojon, Li gvidu la sorton

Al suna estonto tra

ĉiu nubar’, Al niaj animoj Li

donu la forton Por venki mala-

mon de malamikar’.

Beside us to guide us, our

God with us joining, Ordaining, maintaining

His kingdom divine; So from the beginning

the fight we were winning;

Thou, Lord, were at our side, all glory be Thine!

Bidt, waket en maket, dat

g’in bekoring En ’t kwade met schade

toch niet en valt. Uw vroomheid brengt

den vijand tot verstoring,

Al waar’ zijn rijk nog eens zoo sterk bewald!

4. Lauderis, canteris, qui proelia regis!

Oramus, optamus,

ut adiuves nos, Ne, fidos quos nosti,

subiecti sint hosti!

Sit semper Tibi laus! fac nos liberos!

Al Dio ni preĝu kun kredo kaj pio,

Al Dio ni fidu kun

kora ador’. Leviĝu ĉielen la

melodio De nia kantado por

Lia honor’.

We all do extol Thee, Thou Leader triumphant,

And pray that Thou still

our Defender will be. Let Thy congregation es-

cape tribulation; Thy Name be ever prai-

sed! O Lord, make us free!

…  …  …  …

2/2

Verkinto de tiu ĉi Nederlanda poemo estas Adriaen (François) Valéry (Adrianus Valerius, ∗1575 – †1620-01-27), publikigita 1597.

Arg-528-1046 (2010-08-15 19:38:38)

La verkinto Adriaen (François) Valéry, kiu poste alprenis la latinigitan nomon Adrianus Valerius, estis filo de franc-devena nederlanda militista skribisto kaj notario, kiu en 1569 fariĝis civitano de la nederlanda urbo Middelburg. Vidu ankaŭ la retejojn http: // www. hymntime. com/ tch/ non/ foreign. htm? nl/ wilthede. htm , http: // www. cyberhymnal. org/ non/ nl/ wilthede. htm , http: // ingeb. org/ spiritua/ wirtretz. html , http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Adriaen_ Val% C3% A9ry kaj http: // www. hymntime. com/ tch/ non/ foreign. htm? nl/ wilthede. htm .

Traduko de la Nederlanda poemo “Wilt heden nu treden” de Adriaen (François) Valéry (Adrianus Valerius, ∗1575 – †1620-01-27) en la Latinan de Eduard Kremser (∗1838 – †1914) en 1877.

Arg-528-1048 (2010-03-22 21:10:56)

Tiun latinigo estas prenita el la retejo http: // ingeb. org/ spiritua/ wirtretz. html . Pri la trsdkinto vidu ankaŭ la Traduko de la Nederlanda poemo “Wilt heden nu treden” de Adriaen (François) Valéry (Adrianus Valerius, ∗1575 – †1620-01-27) en Esperanton de Karl Vanselow (∗1877-03-20 – †1959-12-28).

Arg-528-1050 (2010-03-24 10:05:00)

Tiu ĉi esperantigo troviĝas en la poem-libreto “Nia Lingvo Esperanto, Elektita poezio por deklamo kaj kanto, Dua kajero de la unua serio, Dua Ardesia-eldono”, verkita kaj eldonita de Karl Vanselow, sur la paĝo 64. Sub la teksto estas indikita: (Verkita laŭ la nederlanda melodio “Wilt heden nu treden”. Originalan melodion kreis Rolf W. Althoff.) - Pri la aŭtoro Karl Vanselow legeblas informoj en http: // eo. wikipedia. org/ wiki/ Karl_ Vanselow .

Traduko de la Nederlanda poemo “Wilt heden nu treden” de Adriaen (François) Valéry (Adrianus Valerius, ∗1575 – †1620-01-27) en la Anglan de Theodore Baker (∗1851 – †1934).

Arg-528-1047 (2010-03-22 21:09:32)

Pri la tradukinto Theodore Baker vidu la retejon http: // www. hymntime. com/ tch/ bio/ b/ a/ k/ baker_t. htm . Li angligis la tekston de la kanto laŭ la Germanigo farita de la aŭstro Eduard Kremser (1838 - 1914). Pri Eduard Kremser vidu: http: // www. hymntime. com/ tch/ bio/ k/ r/ kremser_e. htm .

http://www.poezio.net/version?poem-id=528&version-id=1046,1048,1050,1047