1/2

Adriaen (François) Valéry,  Adriaen (François) Valéry,  Adriaen (François) Valéry,
We gather together  Wilt heden nu treden  Wir treten zum Beten
tradukita de Theodore Baker  tradukita de Joseph Weyl

We gather together to ask the Lord’s blessing; He chastens and hastens His will to make

known. The wicked oppressing now cease from distres-

sing. Sing praises to His Name; He forgets not His

own.

Wilt heden nu treden voor God, den Heere, Hem boven al loven van harte zeer, En maken groot zijns lieven namens eere, Die daar nu onzen vijand slaat terneer.

Wir treten zum Beten vor Gott den Gerechten. Er waltet und haltet ein strenges Gericht. Er läßt von den Schlechten die Guten nicht knechten; Sein Name sei gelobt - er vergißt unser nicht. Herr, laß uns nicht !

Beside us to guide us, our God with us joining, Ordaining, maintaining His kingdom divine; So from the beginning the fight we were win-

ning; Thou, Lord, were at our side, all glory be Thine!

Ter eeren ons Heeren wilt al uw dagen Dit wonder bijzonder gedenken toch. Maakt u, o mensch, voor God steeds wel te dra-

gen, Doet ieder recht en wacht u voor bedrog!

Erhöre, gewähre, O Herr, unser Flehen, Du bist es, der Beistand und Hilfe uns schafft; Denn Dein ist auf Erden und Dein ist in Höhen, Die Herrlichkeit und Ehre, das Reich und die Kraft. Herr, laß uns nicht !

We all do extol Thee, Thou Leader triumphant, And pray that Thou still our Defender will be. Let Thy congregation escape tribulation; Thy Name be ever praised! O Lord, make us

free!

Bidt, waket en maket, dat g’in bekoring En ’t kwade met schade toch niet en valt. Uw vroomheid brengt den vijand tot verstoring, Al waar’ zijn rijk nog eens zoo sterk bewald!

Im Streite zur Seite ist Gott uns gestanden, Er wollte, es sollte das Recht siegreich sein: Da ward kaum begonnen, die Schlacht schon gewon-

nen. Du, Gott, warst ja mit uns: Der Sieg, er war Dein! Herr, laß uns nicht !

Wir loben Dich oben, Du Herscher der Welten, Und Singen und Klingen dem König im Licht. Du wirst uns erhören! Singt, singt in hellen Chören: Der Herr ist unser Helfer, Er verlässet uns nicht ! Du Herr bist treu!

…  …  …

2/2

Traduko de la Nederlanda poemo “Wilt heden nu treden” de Adriaen (François) Valéry (Adrianus Valerius, ∗1575 – †1620-01-27) en la Anglan de Theodore Baker (∗1851 – †1934).

Arg-528-1047 (2010-03-22 21:09:32)

Pri la tradukinto Theodore Baker vidu la retejon http: // www. hymntime. com/ tch/ bio/ b/ a/ k/ baker_t. htm . Li angligis la tekston de la kanto laŭ la Germanigo farita de la aŭstro Eduard Kremser (1838 - 1914). Pri Eduard Kremser vidu: http: // www. hymntime. com/ tch/ bio/ k/ r/ kremser_e. htm .

Verkinto de tiu ĉi Nederlanda poemo estas Adriaen (François) Valéry (Adrianus Valerius, ∗1575 – †1620-01-27), publikigita 1597.

Arg-528-1046 (2010-08-15 19:38:38)

La verkinto Adriaen (François) Valéry, kiu poste alprenis la latinigitan nomon Adrianus Valerius, estis filo de franc-devena nederlanda militista skribisto kaj notario, kiu en 1569 fariĝis civitano de la nederlanda urbo Middelburg. Vidu ankaŭ la retejojn http: // www. hymntime. com/ tch/ non/ foreign. htm? nl/ wilthede. htm , http: // www. cyberhymnal. org/ non/ nl/ wilthede. htm , http: // ingeb. org/ spiritua/ wirtretz. html , http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Adriaen_Val% C3% A9ry kaj http: // www. hymntime. com/ tch/ non/ foreign. htm? nl/ wilthede. htm .

Traduko de la Nederlanda poemo “Wilt heden nu treden” de Adriaen (François) Valéry (Adrianus Valerius, ∗1575 – †1620-01-27) en la Germanan de Joseph Weyl en 1877.

Arg-528-1049 (2010-03-24 10:16:33)

Tiun ĉi germanigon mi, Manfred Retzlaff, kopiis el la retejo http: // www. volksliederarchiv. de/ text1274. html . Vidu ankaŭ http: // ingeb. org/ spiritua/ wirtretz. html .

http://www.poezio.net/version?poem-id=528&version-id=,1047,1046,1049