1/2

Adriaen (François) Valéry, Adriaen (François) Valéry, Adriaen (François) Valéry,

We gather together Wilt heden nu treden

Wir treten zum Beten

tradukita de Theodore Baker  tradukita de Joseph Weyl

We gather together to ask the

Lord’s blessing; He chastens and hastens His

will to make known. The wicked oppressing now

cease from distressing. Sing praises to His Name; He

forgets not His own.

Wilt heden nu treden voor

God, den Heere, Hem boven al loven van harte

zeer, En maken groot zijns lieven

namens eere, Die daar nu onzen vijand slaat

terneer.

Wir treten zum Beten vor Gott

den Gerechten. Er waltet und haltet ein strenges

Gericht. Er läßt von den Schlechten die

Guten nicht knechten; Sein Name sei gelobt - er vergißt

unser nicht. Herr, laß uns nicht !

Beside us to guide us, our

God with us joining, Ordaining, maintaining His

kingdom divine; So from the beginning the

fight we were winning; Thou, Lord, were at our side,

all glory be Thine!

Ter eeren ons Heeren wilt al

uw dagen Dit wonder bijzonder geden-

ken toch. Maakt u, o mensch, voor God

steeds wel te dragen, Doet ieder recht en wacht u

voor bedrog!

Erhöre, gewähre, O Herr, unser

Flehen, Du bist es, der Beistand und Hil-

fe uns schafft; Denn Dein ist auf Erden und

Dein ist in Höhen, Die Herrlichkeit und Ehre, das

Reich und die Kraft. Herr, laß uns nicht !

We all do extol Thee, Thou

Leader triumphant, And pray that Thou still our

Defender will be. Let Thy congregation escape

tribulation; Thy Name be ever praised! O

Lord, make us free!

Bidt, waket en maket, dat g’in

bekoring En ’t kwade met schade toch

niet en valt. Uw vroomheid brengt den vi-

jand tot verstoring, Al waar’ zijn rijk nog eens zoo

sterk bewald!

Im Streite zur Seite ist Gott uns

gestanden, Er wollte, es sollte das Recht

siegreich sein: Da ward kaum begonnen, die

Schlacht schon gewonnen. Du, Gott, warst ja mit uns: Der

Sieg, er war Dein! Herr, laß uns nicht !

Wir loben Dich oben, Du Her-

scher der Welten, Und Singen und Klingen dem

König im Licht. Du wirst uns erhören! Singt,

singt in hellen Chören: Der Herr ist unser Helfer, Er

verlässet uns nicht ! Du Herr bist treu!

…  …  …

2/2

Traduko de la Nederlanda poemo “Wilt heden nu treden” de Adriaen (François) Valéry (Adrianus Valerius, ∗1575 – †1620-01-27) en la Anglan de Theodore Baker (∗1851 – †1934).

Arg-528-1047 (2010-03-22 21:09:32)

Pri la tradukinto Theodore Baker vidu la retejon http: // www. hymntime. com/ tch/ bio/ b/ a/ k/ baker_t. htm . Li angligis la tekston de la kanto laŭ la Germanigo farita de la aŭstro Eduard Kremser (1838 - 1914). Pri Eduard Kremser vidu: http: // www. hymntime. com/ tch/ bio/ k/ r/ kremser_e. htm .

Verkinto de tiu ĉi Nederlanda poemo estas Adriaen (François) Valéry (Adrianus Valerius, ∗1575 – †1620-01-27), publikigita 1597.

Arg-528-1046 (2010-08-15 19:38:38)

La verkinto Adriaen (François) Valéry, kiu poste alprenis la latinigitan nomon Adrianus Valerius, estis filo de franc-devena nederlanda militista skribisto kaj notario, kiu en 1569 fariĝis civitano de la nederlanda urbo Middelburg. Vidu ankaŭ la retejojn http: // www. hymntime. com/ tch/ non/ foreign. htm? nl/ wilthede. htm , http: // www. cyberhymnal. org/ non/ nl/ wilthede. htm , http: // ingeb. org/ spiritua/ wirtretz. html , http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Adriaen_Val% C3% A9ry kaj http: // www. hymntime. com/ tch/ non/ foreign. htm? nl/ wilthede. htm .

Traduko de la Nederlanda poemo “Wilt heden nu treden” de Adriaen (François) Valéry (Adrianus Valerius, ∗1575 – †1620-01-27) en la Germanan de Joseph Weyl en 1877.

Arg-528-1049 (2010-03-24 10:16:33)

Tiun ĉi germanigon mi, Manfred Retzlaff, kopiis el la retejo http: // www. volksliederarchiv. de/ text1274. html . Vidu ankaŭ http: // ingeb. org/ spiritua/ wirtretz. html .

http://www.poezio.net/version?poem-id=528&version-id=,1047,1046,1049