1/2

Adriaen (François) Valéry, Adriaen (François) Valéry, Adriaen (François) Valéry,

We gather together Wilt heden nu treden Oramus, vocamus

tradukita de Theodore Baker tradukita de Eduard Kremser

We gather together to ask the

Lord’s blessing; He chastens and hastens His will

to make known. The wicked oppressing now cease

from distressing. Sing praises to His Name; He for-

gets not His own.

Wilt heden nu treden voor God,

den Heere, Hem boven al loven van harte

zeer, En maken groot zijns lieven na-

mens eere, Die daar nu onzen vijand slaat

terneer.

1. Oramus, vocamus iustissimum Deum,

Qui munit et punit severe

reos Nec sinit peiores domare

meliores; Sit semper Deo laus, qui

respicit nos!

Beside us to guide us, our God

with us joining, Ordaining, maintaining His

kingdom divine; So from the beginning the fight

we were winning; Thou, Lord, were at our side, all

glory be Thine!

Ter eeren ons Heeren wilt al uw

dagen Dit wonder bijzonder gedenken

toch. Maakt u, o mensch, voor God

steeds wel te dragen, Doet ieder recht en wacht u voor

bedrog!

3. Proeliatus ad latus adiuvit nos Deus;

Agebat, volebat, ut vince-

ret ius. Vix sumus aggressi, sunt

hostes oppressi; Est, quod adiusti nos, tri-

umphus Tuus.

We all do extol Thee, Thou Lea-

der triumphant, And pray that Thou still our De-

fender will be. Let Thy congregation escape tri-

bulation; Thy Name be ever praised! O

Lord, make us free!

Bidt, waket en maket, dat g’in

bekoring En ’t kwade met schade toch niet

en valt. Uw vroomheid brengt den vijand

tot verstoring, Al waar’ zijn rijk nog eens zoo

sterk bewald!

4. Lauderis, canteris, qui proelia regis!

Oramus, optamus, ut adi-

uves nos, Ne, fidos quos nosti,

subiecti sint hosti! Sit semper Tibi laus! fac

nos liberos!

…  …  …

2/2

Traduko de la Nederlanda poemo “Wilt heden nu treden” de Adriaen (François) Valéry (Adrianus Valerius, ∗1575 – †1620-01-27) en la Anglan de Theodore Baker (∗1851 – †1934).

Arg-528-1047 (2010-03-22 21:09:32)

Pri la tradukinto Theodore Baker vidu la retejon http: // www. hymntime. com/ tch/ bio/ b/ a/ k/ baker_t. htm . Li angligis la tekston de la kanto laŭ la Germanigo farita de la aŭstro Eduard Kremser (1838 - 1914). Pri Eduard Kremser vidu: http: // www. hymntime. com/ tch/ bio/ k/ r/ kremser_e. htm .

Verkinto de tiu ĉi Nederlanda poemo estas Adriaen (François) Valéry (Adrianus Valerius, ∗1575 – †1620-01-27), publikigita 1597.

Arg-528-1046 (2010-08-15 19:38:38)

La verkinto Adriaen (François) Valéry, kiu poste alprenis la latinigitan nomon Adrianus Valerius, estis filo de franc-devena nederlanda militista skribisto kaj notario, kiu en 1569 fariĝis civitano de la nederlanda urbo Middelburg. Vidu ankaŭ la retejojn http: // www. hymntime. com/ tch/ non/ foreign. htm? nl/ wilthede. htm , http: // www. cyberhymnal. org/ non/ nl/ wilthede. htm , http: // ingeb. org/ spiritua/ wirtretz. html , http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Adriaen_Val% C3% A9ry kaj http: // www. hymntime. com/ tch/ non/ foreign. htm? nl/ wilthede. htm .

Traduko de la Nederlanda poemo “Wilt heden nu treden” de Adriaen (François) Valéry (Adrianus Valerius, ∗1575 – †1620-01-27) en la Latinan de Eduard Kremser (∗1838 – †1914) en 1877.

Arg-528-1048 (2010-03-22 21:10:56)

Tiun  latinigo  estas

prenita el la retejo http: // ingeb. org/ spiritua/ wirtretz. html . Pri la trsdkinto vidu ankaŭ la

http://www.poezio.net/version?poem-id=528&version-id=,1047,1046,1048