1/1

Heinrich Heine,  Heinrich Heine,  Heinrich Heine,
Printempa saluto  Softe vibras tra l’anim’  Milde fluas tra la kor’
tradukita de Ludwig Emil Meier  tradukita de Kálmán Kalocsay  tradukita de Valentin Melnikov

Iras ĉarma sonoret’ Tra de mi animon. Sonu printemo kantet’ En la malproksimon!

Softe vibras tra l’anim’ melodi’ tenera, flugu al la malproksim’, kanto primavera!

Milde fluas tra la kor’ kanto primavera. Flugu, melodi-sonor’, en la vast’ aera.

Ĝis la dom’ forsonu vi, Kie floroj pendas! Diru al la roz’, ke mi Saluteton sendas.

Flugu al florbeda dom’, kaj se tie ĉarme ridos roz’, en mia nom’ ŝin salutu varme.

Flugu longe, sen ripoz’, super domoj flutu. Se troviĝos tie roz’ – ĝin de mi salutu.

Traduko de la Germana poemo “Frühlingsbotschaft” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Ludwig Emil Meier (∗1847-02-16 – †1919) en 1908.

Arg-527-1045 (2010-03-14 15:53:26)

Tiu ĉi esperantigo de la poemo estas vere iom fuŝe tradukita. Ĝi aperis en programo de koncerto el la jaro 1908 (laŭ informo de la dana s-ano Lars Kromann [lars. kromann@ mail. dk ]. Pri Ludwig Emil Meier rigardu ankaŭ la vikipedian retejon http: // eo. wikipedia. org/ wiki/ Ludwig_ Emil_Meier . Li verkis interalie la kant-libreton “Esperantista Kantaro”, kiu aperis en 1907 ĉe la Esperanta eldonejo de Hans Theodor Hoffmann en Berlino.

Traduko de la Germana poemo “Frühlingsbotschaft” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Kálmán Kalocsay (Kalmano Kaloĉajo, ∗1911 – †1976).

Arg-527-1088 (2010-05-27 11:29:19)

El la poezia volumo “Kanzonoj de Heine”.

Traduko de la Germana poemo “Frühlingsbotschaft” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Valentin Melnikov.

Arg-527-1044 (2010-03-15 17:53:18)

Tiu ĉi poem-esperantigo estas - kun permeso de sro Valentin Melnikov - prenita el ties reta kolekto http: // www. esperanto-mv. pp. ru/ Melnikov . Vidu: http: // www. esperanto-mv. pp. ru/ Melnikov/ Heine. html . Vidu ankaŭ: http: // www. esperanto. mv. ru/ Melnikov/ index. html .

http://www.poezio.net/version?poem-id=527&version-id=1045,1088,1044