1/1

Heinrich Heine,  Heinrich Heine,  Heinrich Heine,
Printempa saluto  Softe vibras tra l’anim’  Frühlingsbotschaft
tradukita de Ludwig Emil Meier  tradukita de Kálmán Kalocsay

Iras ĉarma sonoret’ Tra de mi animon. Sonu printemo kantet’ En la malproksimon!

Softe vibras tra l’anim’

melodi’ tenera,

flugu al la malproksim’,

kanto primavera!

Leise zieht durch mein Gemüt

Liebliches Geläute

Klinge, kleines Frühlingslied, Kling hinaus ins Weite.

Ĝis la dom’ forsonu vi, Kie floroj pendas! Diru al la roz’, ke mi Saluteton sendas.

Flugu al florbeda dom’,

kaj se tie ĉarme

ridos roz’, en mia nom’

ŝin salutu varme.

Kling hinaus, bis an das Haus,

Wo die Blumen sprießen, Wenn du eine Rose schaust, Sag, ich laß sie grüßen.

Traduko  de  la  Germana  poemo

“Frühlingsbotschaft” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Ludwig Emil Meier (∗1847-02-16 – †1919) en 1908.

Arg-527-1045 (2010-03-14 15:53:26)

Tiu ĉi esperantigo de la poemo estas vere iom fuŝe tradukita. Ĝi aperis en programo de koncerto el la jaro 1908 (laŭ informo de la dana sano Lars Kromann [lars. kromann@ mail. dk ]. Pri Ludwig Emil Meier rigardu ankaŭ la vikipedian retejon http: // eo. wikipedia. org/ wiki/ Ludwig_Emil_Meier . Li verkis interalie la kant-libreton “Esperantista Kantaro”, kiu aperis en 1907 ĉe la Esperanta eldonejo de Hans Theodor Hoffmann en Berlino.

Traduko  de  la  Germana  poemo

“Frühlingsbotschaft” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Kálmán Kalocsay (Kalmano Kaloĉajo, ∗1911 – †1976).

Arg-527-1088 (2010-05-27 11:29:19)

El la poezia volumo “Kanzonoj de Heine”.

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17).

Arg-527-1043 (2010-03-14 15:54:47)

Tiu ĉi poemo troviĝas interalie ankaŭ en la reta kolekto “Gutenberg.Spiegel” sub http: // gutenberg. spiegel. de/ ?id= 5&x d= 1136&kapitel= 10&cHash= 3da378c6dbfruehlin# gb_found .

http://www.poezio.net/version?poem-id=527&version-id=1045,1088,1043