1/1

Heinrich Heine,  Heinrich Heine,
Milde fluas tra la kor’  Printempa saluto
tradukita de Valentin Melnikov  tradukita de Ludwig Emil Meier

Milde fluas tra la kor’ kanto primavera. Flugu, melodi-sonor’, en la vast’ aera.

Iras ĉarma sonoret’ Tra de mi animon. Sonu printemo kantet’ En la malproksimon!

Flugu longe, sen ripoz’, super domoj flutu. Se troviĝos tie roz’ – ĝin de mi salutu.

Ĝis la dom’ forsonu vi, Kie floroj pendas! Diru al la roz’, ke mi Saluteton sendas.

Traduko de la Germana poemo “Frühlingsbotschaft” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Valentin Melnikov.

Arg-527-1044 (2010-03-15 17:53:18)

Tiu ĉi poem-esperantigo estas - kun permeso de s-ro Valentin Melnikov - prenita el ties reta kolekto http: // www. esperanto-mv. pp. ru/ Melnikov . Vidu: http: // www. esperanto-mv. pp. ru/ Melnikov/ Heine. html . Vidu ankaŭ: http: // www. esperanto. mv. ru/ Melnikov/ index. html .

Traduko de la Germana poemo “Frühlingsbotschaft” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Ludwig Emil Meier (∗1847-02-16 – †1919) en 1908.

Arg-527-1045 (2010-03-14 15:53:26)

Tiu ĉi esperantigo de la poemo estas vere iom fuŝe tradukita. Ĝi aperis en programo de koncerto el la jaro 1908 (laŭ informo de la dana s-ano Lars Kromann [lars. kromann@ mail. dk ]. Pri Ludwig Emil Meier rigardu ankaŭ la vikipedian retejon http: // eo. wikipedia. org/ wiki/ Ludwig_Emil_Meier . Li verkis interalie la kant-libreton “Esperantista Kantaro”, kiu aperis en 1907 ĉe la Esperanta eldonejo de Hans Theodor Hoffmann en Berlino.

http://www.poezio.net/version?poem-id=527&version-id=,1044,1045