1/1

Heinrich Heine,  Heinrich Heine,
Mir träumte  En sonĝo

tradukita de Ludwig Lazarus Zamenhof

Mir träumte von einem Königskind, Mit nassen, blassen Wangen; Wir saßen unter der grünen Lind’ Und hielten uns liebumfangen.

En sonĝo princinon mi vidis Kun vangoj malsekaj de ploro, - Sub arbo, sub verda ni sidis, Tenante nin koro ĉe koro.

“Ich will nicht deines Vaters Thron, Ich will nicht sein Szepter aus Golde, Ich will nicht seine demantene Kron’, Ich will dich selber, du Holde!”

“De l’ patro de l’ via la krono Por mi ĝi ne estas havinda! For, for la sceptro kaj trono - Vin mem mi deziras, aminda!”

“Das kann nicht sein”, sprach sie zu mir, “Ich liege ja im Grabe, Und nur des Nachts komm’ ich zu dir, Weil ich so lieb dich habe.”

- “Ne eble!” Ŝi al mi rediras: “En tombo mi estas tenata, Mi nur en la nokto eliras Al vi, mia sole amata!”

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17).

Arg-526-1040 (2010-03-12 14:06:36)

Aus dem Gedichtband “Buch der Lieder”, Lyrisches Intermezzo, Gedichte I.

Traduko de la Germana poemo “Mir träumte” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Ludwig Lazarus Zamenhof (Ludoviko Lazaro Zamenhofo, ∗1859-12-15 – †1917-04-14).

Arg-526-1041 (2010-03-12 14:30:28)

La origina teksto verkita de Heinrich Heine troviĝas en la poem-volumo “Libro de l’ kantoj” (Buch der Lieder), parto “Lirika Intermezo” (Lyrisches Intermezzo). Anstataŭ la unua linio de la dua strofo de la traduko de L. Zamenhof mi, Manfred Retzlaff, proponas jenon: “De via patro la reĝa krono”.

http://www.poezio.net/version?poem-id=526&version-id=,1040,1041