1/2

Otto Julius Bierbaum,  Otto Julius Bierbaum,
Liebesbrief  Liebesbrief

tradukita de Manfredo Ratislavo

Über die Ferne hin, Täler hin, Berge hin, Durch alle Tage und Nächte hin, Sing ich zu dir, o Geliebte. Hörst du mich?

En malproksimon for, Super la montojn for, Trans ĉiujn tagojn kaj noktojn for Kantas mi al vi, ho amatino. Ĉu vi aŭdas min?

Lausche dem Rauschen der Bäume im Regen, Lausche dem Winde, der über die Halme Mit dem zärtlichen Fittiche hinstreift, Lausche dem holden Munde der Nacht; Lausche in dich.

Aŭskultu la susuron de l’ arboj en pluvo; Aŭskultu la venton, kiu super la gren-tigoj Per karesa flugilo ŝvebas; Aŭskultu la ĉarman parolon de l’ nokto: Aŭskultu vin mem.

Lausche geschlossenen Auges, höre, Höre dein Herz, das rauschende, höre, Höre dein Blut: es trägt meine Stimme, Trägt meine Liebe durch all dein Leben: Zu dir, um dich Tönt mein Rufen, Tönt meine sehnsuchtsvolle Seele, Die dich sucht.

Aŭskultu kun fermitaj okuloj; aŭdu,

Aŭdu vian muĝantan koron

Kaj vian sangon: ĝi portas mian voĉon, Ĝi portas mian amon tra tuta via vivo: Al vi, pro vi Sonas mia voko, Sonas mia sopirplena animo, Kiu vin serĉas.

Über die Ferne hin, Berge hin, Täler hin, Durch alle Tage und Nächte hin Sing ich zu dir, o Geliebte, Singt meine Seele zu dir.

En malproksimon for, Super la montojn for, Trans ĉiujn tagojn kaj noktojn for Kantas mi al vi, ho amatino, Kantas mia animo al vi.

…  …

2/2

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Otto Julius Bierbaum (∗1865-06-28 – †1910-02-01).

Arg-525-1033 (2010-03-03 16:31:32)

Das Gedicht ist zu finden unter http: // www. deutsche-liebeslyrik. de/ bierbaum. htm# g43 und http: // www. zeno. org/ Literatur/ M/ Bie baum, +Otto+ Julius/ Gedichte/ Ausgew% C3% A4h te+ Gedichte/ Gemma/ Zwei+ Liebesbriefe/ 1. +% 5B% C3% 9Cber+ die+ Ferne+ hin% 5D . Hinsichtlich des Verfassers siehe: http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Otto_ Julius_Bierbaum .

Traduko de la Germana poemo “Liebesbrief” de Otto Julius Bierbaum (∗1865-06-28 – †1910-02-01) en Esperanton de Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04) en 2010-03.01.

MR-492-01 / Arg-525-1035 (2010-03-05 10:20:30)

La unua Esperantigo de la poemo troviĝis presita en la revuo �Heroldo“, n-ro 40 (745) de l’ 8a de oktobro 1933. Pri la tradukinto vidu la retejon http: // eo. wikipedia. org/ wiki/ Paul_Bennemann . Mi, Manfred Retzlaff, provis traduki la poemon denove; ĉar mi pensas, ke la traduko de Paul Bennemann (13.03.1885 – 1954) ne sufiĉe agordas kun la originalo.

http://www.poezio.net/version?poem-id=525&version-id=1033,1035