1/2

Otto Julius Bierbaum,

Amletero

tradukita de Paul Bennemann

En malproksimon for, super la montojn for, trans ĉiujn tagojn kaj noktojn for kantas mi al vi, amatino – aŭdu min!

Aŭdu susuron de l’ arboj en pluvo; aŭdu la venton tuŝantan la herbejon per karesa flugilo ŝvebante; aŭdu obtuzan ĝemon de l’ nokt’: aŭdu vin mem –

Aŭdu kun revaj okuloj; aŭdu, aŭdu en vi muĝantan la koron kaj vian sangon: ĝi portas mian voĉon kaj mian amon tra tuta via vivo. Al vi, pro vi sonas voko; krio de amplena animo serĉas vin, amatino – aŭdu min!

En malproksimon for, super la montojn for, trans ĉiujn tagojn kaj noktojn for kantas la kor’, amatino, kantas la koro al vi!

…

2/2

Traduko de la Germana poemo “Liebesbrief” de Otto Julius Bierbaum (∗1865-06-28 – †1910-02-01) en Esperanton de Paul Bennemann (∗1885-03.13 – †1954) en 1933. Arg-525-1034 (2013-04-10 15:40:33) Tiu ĉi Esperantigo de la poemo troviĝis presita en la revuo �Heroldo“, n-ro 40 (745) de l’ 8a de oktobro 1933. Pri la tradukinto vidu la retejon http: // eo. wikipedia. org/ wiki/ Paul_Bennemann

http://www.poezio.net/version?poem-id=525&version-id=,1034