1/1

Otto Julius Bierbaum,

Amletero

tradukita de Paul Bennemann

En malproksimon for, super la montojn for, trans ĉiujn tagojn kaj noktojn for kantas mi al vi, amatino – aŭdu min!

Aŭdu susuron de l’ arboj en pluvo; aŭdu la venton tuŝantan la herbejon per karesa flugilo ŝvebante; aŭdu obtuzan ĝemon de l’ nokt’: aŭdu vin mem –

Aŭdu kun revaj okuloj; aŭdu, aŭdu en vi muĝantan la koron kaj vian sangon: ĝi portas mian voĉon kaj mian amon tra tuta via vivo. Al vi, pro vi sonas voko; krio de amplena animo serĉas vin, amatino – aŭdu min!

En malproksimon for, super la montojn for, trans ĉiujn tagojn kaj noktojn for kantas la kor’, amatino, kantas la koro al vi!

Traduko de la Germana poemo “Liebesbrief” de Otto Julius Bierbaum (∗1865-06-28 – †1910-02-01) en Esperanton de Paul Bennemann (∗1885-03.13 – †1954) en 1933.

Arg-525-1034 (2013-04-10 15:40:33)

Tiu ĉi Esperantigo de la poemo troviĝis presita en la revuo �Heroldo“, n-ro 40 (745) de l’ 8a de oktobro 1933. Pri la tradukinto vidu la retejon http: // eo. wikipedia. org/ wiki/ Paul_Bennemann

http://www.poezio.net/version?poem-id=525&version-id=,1034